Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z filmami, a następnie wykonaj polecenia.

RODAzAvPvImGv
Film opowiadający o Anglii w szesnastym wieku.
Polecenie 2

Scharakteryzuj rządy dynastii Tudorów. Opisz wpływ korsarstwa na potęgę Tudorów.

RwvMSKsnw4BCK
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Polecenie 3

Wymień przyczyny zaogniania się stosunków dynastii Stuartów z parlamentem oraz społeczeństwem angielskim.

RwvMSKsnw4BCK
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
RmCenrjIZwsbO
Film opowiadający o Anglii w szesnastym i siedemnastym wieku.
Polecenie 4

Wyjaśnij znaczenie kwestii religijnych dla sytuacji politycznej Anglii i zmian na tronie królewskim.

RO9CHTNygQg0Q
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Polecenie 5

Przedstaw cel wprowadzenia reform przez parlament angielski zebrany w 1640 r. Krótko scharakteryzuj te reformy.

RwvMSKsnw4BCK
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
R1HxQQLCoJELE
Film opowiadający o Anglii w szesnastym i siedemnastym wieku.
Polecenie 6

Opisz sytuację polityczną Anglii w czasach panowania Karola II.

RO9CHTNygQg0Q
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Polecenie 7

Podaj genezę bezkrwawej rewolucji z 1688 r.

RO9CHTNygQg0Q
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
Pokaż ćwiczenia:
21
Ćwiczenie 1

Przeczytaj tekst źródłowy i przedstaw, jak w świetle nauki o predestynacji wyjaśnia Cromwell rewolucję angielską. Co mówi o sobie samym?

1
Oliver Cromwell o rewolucji angielskiej

Jestem jednym z tych, w których serca Bóg włożył nadzieję na jakieś niezwykłe zrządzenie Opatrzności zgodnie z Jego obietnicami o rzeczach, które mają się kiedyś dokonać. Mam nieodparte wrażenie, że Bóg zaczyna już wypełniać to, co zapowiedział.
Bóg wie, co zamierza zrobić z ludźmi, którzy nazywają Jego rewolucje przedsięwzięciami ludzkimi i umniejszają w ten sposób Jego chwałę. […] Jednym ze sposobów okazywania czci Bogu jest przyznawanie, że dana konieczność została nam przez niego nałożona, gdy rzeczywiście tak się sprawy mają. […] Niektórzy mówią: wszystko to jest wynikiem przebiegłości lorda protektora […] zręczności tego człowieka i chytrości jego planów. […] Cóż to za bluźniercza myśl! […] A zatem za cokolwiek byśmy mieli sądzić ludzi i twierdzić, że ten czy inny człowiek jest przebiegły, roztropny, przenikliwy, strzeżcie się, jeszcze raz powtarzam, przed uważaniem Jego rewolucji za twory myśli ludzkiej.

D Źródło: Oliver Cromwell o rewolucji angielskiej, [w:] Christopher Hill, Oliver Cromwell i Rewolucja Angielska, oprac. I. Szymańska, Państwowy Instytut Wydawniczy, 1988.
R1XvNchKHLfsJ
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 2

Na podstawie poniższego tekstu źródłowego omów, jak Bossuet charakteryzuje Cromwella.

1
Jakub Bossuet o Oliverze Cromwellu

I oto zjawił się człowiek o niepojętej głębi umysłu. Równie przebiegły obłudnik, jak zręczny polityk, zdolny wszystko przedsięwziąć i wszystko ukryć, tak w boju, jak pokoju czynny i niestrudzony, dzięki swej chytrości i przezorności wydarł losowi, co tylko mógł […]. Dostrzegł on, że w nieskończonym zamęcie sekt nieprzestrzegających już żadnych ustalonych praw przyjemność swobodnego dogmatyzowania bez obawy powściągnięcia lub przymusu ze strony jakiejkolwiek władzy duchownej lub świeckiej opanowała wszystkie umysły. Tym sposobem udało mu się zjednać sobie wszystkich i uczynić z potwornego zbiorowiska groźną całość. […] Zręczny ich przewodnik, już to walcząc, już to dogmatyzując, już przybierając tysiączną maskę doktora i proroka, żołnierza i wodza, spostrzegł, że udało mu się tak oczarować wszystkich, że cała armia upatrywała w nim zwierzchnika zesłanego od Boga dla obrony niezawisłości. […] Nie będę opowiadał tu dalszych, nazbyt fortunnych kolei jego przedsięwzięć, słynnych zwycięstw odniesionych na zgrozę cnoty […]. Było zamiarem Opatrzności dać w ten sposób naukę monarchom porzucającym swój Kościół.

C Źródło: Jakub Bossuet o Oliverze Cromwellu, [w:] Wiek XVI–XVIII w źródłach, oprac. S.B. Lenard, M. Sobańska-Bondaruk, Warszawa 1999, s. 305.
RDMAMGrYKcZga
Twoja odpowiedź (Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 3

Zapoznaj się z ilustracją, a następnie wykonaj polecenie.

R1Op4BmlsEeh1
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
RNVy7zERR7hYC
Powyżej zamieszczono portret Elżbiety I. Na podstawie jego analizy oraz wiedzy własnej określ, z jakim przełomowym wydarzeniem w historii Anglii można go powiązać. Zinterpretuj przekaz tego dzieła. Odpowiedź uzasadnij, odwołując się samego obrazu. (Uzupełnij).
31
Ćwiczenie 4

Zapoznaj się z fragmentami opracowań historycznych, a następnie wykonaj polecenie.

Tekst A

1
Jan Balicki, Maria Bogucka Historia Holandii

Handel zagraniczny był głównym motorem istnienia i działania Republiki Zjednoczonych Prowincji [tj. Holandii] […].

Handel zagraniczny był niemal wyłącznie handlem morskim – transport lądowy był w owym czasie zbyt powolny, uciążliwy i kosztowny, transport rzeczny – poza Renem – również nie odgrywał większej roli. Handlowa flota morska Republiki była w XVII w. najpotężniejsza na świecie. Przyjmuje się, że po oceanach i morzach świata pływało więcej niż 20 tys. statków pod flagą Republiki. Zdaniem ministra Ludwika XIV, Colberta, w połowie XVII w. na 20 tys. statków wielkiej żeglugi 15–16 tys. należało do Holendrów, 3–4 tys. do Anglików, zaledwie 500–600 do Francuzów.

Rozwinięty handel morski – jak już wynika ze wszystkiego powiedzianego wyżej – tylko w niewielkim stopniu dotyczył produktów holenderskich, większość bowiem obrotów związana była z pośrednictwem handlowym.

A Źródło: Jan Balicki, Maria Bogucka, Historia Holandii, Wrocław 1989, s. 188.

Tekst B

1
Akt nawigacyjny z 1651 r.

Na skutek tego uchwalono akt, który zabraniał wszelkim obcym okrętom przywozić do Anglii jakikolwiek towar z wyjątkiem tego, który stanowi produkt ich własnego kraju, a to pod karą konfiskaty każdego takiego okrętu.

B Źródło: Akt nawigacyjny z 1651 r., [w:] Teksty źródłowe do nauki historii w szkole średniej. Rewolucja angielska i jej następstwa, t. 37, oprac. J. Feldman, Kraków 1924, s. 22.
RnpRm6aiThEpl
Okres XVII w. to dla Anglii między innymi czas wzmożonej rywalizacji z innymi państwami europejskimi o dominację handlową na świecie. Prowadziło to do wielu konfliktów, szczególnie z głównym konkurentem Anglii w tej dziedzinie — Holandią. Ważnym elementem toczonych w tym czasie wojen handlowych było ustawodawstwo ograniczające dostęp obcych kupców do rodzimych rynków zbytu. Na podstawie zamieszczonego wyżej tekstu opracowania (A) udowodnij, że tzw. Akt Nawigacyjny z 1651 r. (B) był wymierzony przede wszystkim w kupców holenderskich. (Uzupełnij).