Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Zapoznaj się z wypowiedzią dr. Krzysztofa Kowaluka na temat teorii Daniego Rodrika dotyczącej globalizacji. Następnie wykonaj ćwiczenia.

R1T7BAJbf4QlQ
Film nawiązujący do treści materiału: Trylemat globalizacyjny.
Ćwiczenie 1
R1Y7RS3TiwzFp
Wyjaśnij, jakie są związki globalizacji z kwestią suwerenności państw. (Uzupełnij).
1
Ćwiczenie 2

Zapoznaj się z tekstem i wykonaj ćwiczenie.

1
Piotr Maśloch Globalizacja i jej wpływ na rozwój współczesnej cywilizacji

Globalizacja wywołuje bowiem zjawiska i procesy, które – jak się wydaje – nawzajem przeciwstawiają się sobie lub przynajmniej zmierzają w rozbieżnych kierunkach.

I tak uniwersalizacji wolnorynkowego systemu gospodarczego towarzyszy „fragmentaryzacja” gospodarcza poszczególnych krajów, regionów ekonomicznych i globu jako całości. Pojawiają się wyraźne linie graniczne oddzielające od siebie to wszystko, co znalazło się w głównym nurcie globalnej gospodarki, od tego, co się w nim nie mieści. 

1 Źródło: Piotr Maśloch, Globalizacja i jej wpływ na rozwój współczesnej cywilizacji, dostępny w internecie: cejsh.icm.edu.pl [dostęp 26.10.2020 r.].
ReR5EA51zsRpW
Wyjaśnij, na czym polega tzw. paradoks globalizacji opisany w tekście. (Uzupełnij).