Film 2.
Wyjaśnij, jak literaturoznawca dr hab. Dariusz Dybek definiuje pojęcie dramat rodzinny.
Odpowiedz na pytanie, na czym polega maksymalizm estetyczny głoszony przez romantyków? Sformułuj swoją wypowiedź na podstawie wykładu.
Nie-Boska komediaW drogę, w drogę, widma, lećcie ku niemu! – Ty naprzód, ty na czele, cieniu nałożnicy, umarłej wczoraj, odświeżony w mgle i ubrany w kwiaty, dziewico, kochanko poety, naprzód.
W drogę i ty, sławo, stary orle wypchany w piekle, zdjęty z palu, kędy cię strzelec zawiesił w jesieni – leć i roztocz: skrzydła, wielkie, białe od słońca, nad głową poety. –
Z naszych sklepów wynidź, spróchniały obrazie EdenuEdenu, dzieło BelzebubaBelzebuba – dziury zalepiem i rozwiedziemy pokostem – a potem, płótno czarodziejskie, zwiń się w chmurę i leć do poety – wnet się rozwiąż naokoło niego, opasz go skałami i wodami, na przemian nocą i dniem. – Matko naturo, otocz poetę!
Na podstawie podanego fragmentu rozważ w klasie, dlaczego Hrabia Henryk natchnienie poetyckie Żony nazywa przekleństwem.
Nie-Boska komediaŻONA
Patrz na mnie. – Czy nie zrównałam się z tobą? – Wszystko pojmę, zrozumiem, wydam, wygram, wyśpiewam. – Morze, gwiazdy, burza, bitwa. – Tak, gwiazdy, burza, morze – ach! wymknęło mi się jeszcze coś – bitwa. – Musisz mnie zaprowadzić na bitwę – ujrzę i opiszę – trup, całun, krew, fala, rosa, trumna.Nieskończoność mnie obleje
I jak ptak, w nieskończoności
Błękit skrzydłami rozwieję
I lecąc, się rozemdleję
W czarnej nicości.MĄŻ
Przeklęstwo – przeklęstwo!ŻONA
obejmuje go ramionami i całuje w usta Henryku mój, Henryku, jakżem szczęśliwa. –
W części czwartej Hrabia Henryk zwraca się do syna, który przewiduje rychłą śmierć swoją i ojca: O synu, przebacz, żem ci dał życie – rozstajemy się – czy wiesz, na jak długo?
. Czy według ciebie Hrabia Henryk słusznie prosi syna o przebaczenie? Czy jest winien jego ślepoty i wczesnego zgonu? Uzupełnij uzasadnienie.
Wyjaśnij sens poniższego fragmentu na podstawie przeczytanej sceny z cz. 1. i 2. dramatu Nie‑Boska komedia. Swoje wywody poprzyj przykładami cytatów.
Nie-Boska komedia (przypisy)A. Jung podkreśla wagę tej sceny: „[…] zrozpaczona, porzucona matka błogosławi go przed Bogiem na poetę; ale błogosławieństwo jest męką, ale błogosławieństwo jest przekleństwem, które odtąd jak duch zemsty nawiedza rodzinę i pędzi Męża od upadku do upadku. […] W ten sposób słynne powiedzenie Freiligratha, przez wielu rozumiane fałszywie, że poezja jest przekleństwem – zostało wszechstronnie poetycko umotywowane i przewija się przez całą sztukę. Ponieważ poezja ukazuje się tu istotnie jako życie dla śmierci, choć zarazem jako śmierć za życia”.