Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1E0sWLaJfZXI
Nagranie filmowe lekcji pod tytułem Tren X Jana Kochanowskiego.
Polecenie 1

Zapoznaj się z wykładem dotyczącym analizy Trenu X. Odpowiedz na pytanie: co stanowi o wyjątkowości tego utworu na tle całego cyklu.

R1V28G0S2cI7A
(Uzupełnij).
Polecenie 2

Przeczytaj fragment mowy Jana Kochanowskiego wygłoszonej na pogrzebie jego brata Kaspra i uzasadnij, stwierdzenie ta mowa [...] to swoisty szkic do Trenów.

Zapoznaj się z fragmentem mowy Jana Kochanowskiego wygłoszonej na pogrzebie jego brata Kaspra i uzasadnij stwierdzenie ta mowa [...] to swoisty szkic do Trenów.

Siła sobie ludzie mądrzy dawnego wieku, moi łaskawi panowie, głowy utroskali, chcąc to światu wywieść, że przygody, nieszczęście i smętki wszelakie mogą człowiekowi nie być ciężkie ani silne, ale temu wszystkiemu rozum dobrze zdołać i wytrzymać może. I mieli po sobie wywody wielkie i ważne, jako się onym zdało, ale jako sama rzecz okazuje, nie barzo potężne. Bo nie tylko tego w ludzi wmówić nie mogli, ale i między samymi rzadki, który by to był na sobie przełomił, żeby był w tej mierze według nauki swej się zachował. Tak podobno wszytko łatwiej słowy wyrzec niżli rzeczą samą wypełnić. I nie masz się zaprawdę czemu dziwować, że mądre i szerokie wywody smętku i żałości ludzkiej pohamować nie mogą, bo trudno jest z przyrodzeniem walczyć, a serce człowiecze nie jest kamienne ani żelazne, jakiego żadna troska i żaden żal nie ruszy, ale z tejże krwie, co sam człowiek, i z tegoż ciała stworzone, które jako radość i pociechę swoję czuje, tak z nieszczęścia i z przygody frasować się musi. Doświadczamy tego sami na sobie, daj Boże, aby nie tak często, ale zaiste, doświadczamy.

R13h8OjSahsEh
(Uzupełnij).
RqGhRCKGOXEpp1
Ćwiczenie 1
Podaj właściwe odpowiedzi w tekście. Cykl trenów Jana Kochanowskiego składa się z dziesięciu/dziewiętnastu utworów. Połączone są wspólną formą wersyfikacyjną/wspólnym tematem i gatunkiem literackim. Ich kolejność uwarunkowana jest chronologią powstawania/konstrukcją intelektualną i emocjonalną całego cyklu. Tren X umieszczony jest pośrodku/na końcu cyklu i wyraża uczucia zwątpienia i bezradności/pogodzenia się ze stratą podmiotu lirycznego. Stanowi wyraz nieadekwatności dotychczasowej filozofii życiowej/wiary religijnej poety w sytuacji żałoby. Nawiązuje do chrześcijańskich i starożytnych wierzeń o {pochodzeniu człowieka}/życiu pozagrobowym i składa się z serii pytań o obecne miejsce pobytu adresatki lirycznej.
1
Ćwiczenie 2

Odpowiedz na pytanie, czy zgadzasz się z tezą, że Tren X symbolizuje upadek filozofa, katolika i człowieka? Zbierz argumenty i uzasadnij swoje zdanie.

R3NvDWiAzID12
(Uzupełnij).