Odbicie i załamanie fal w zadaniach

Obejrzyj zabawny film samouczek, który rozpatruje prawo załamania na granicy ośrodków, ale nie w przypadku fali, tylko innego zjawiska mechanicznego. Tak, jak w przypadku fal, prędkości poruszania się w obu ośrodkach są różne.

Zapoznaj się z zabawnym filmem samouczkiem, który rozpatruje prawo załamania na granicy ośrodków, ale nie w przypadku fali, tylko innego zjawiska mechanicznego. Tak, jak w przypadku fal, prędkości poruszania się w obu ośrodkach są różne.

RI0uYZX34gaK8
Zapoznaj się z treścią samouczka.
Polecenie 1
R1DlgjNuMN086
Które ze znanych Ci równań opisujących prawa fizyki przypomina wynik uzyskany przez Alę? Możliwe odpowiedzi: 1. Równanie stanu gazu doskonałego., 2. Prawo załamania fali na granicy ośrodków., 3. II zasadę dynamiki., 4. III prawo Keplera.

Analogia, która jest treścią filmu pokazuje, że prawo załamania nie jest regułą charakterystyczną tylko dla fal, ale dla każdego zjawiska fizycznego, w którym obiekt powinien pokonać dystans między dwoma punktami w najkrótszym możliwym czasie. Prawo załamania jest po prostu „rozwiązaniem zadania optymalizacyjnego”. Wyraża to zasada Fermata, która w optyce jest szczególnym przypadkiem zasady najmniejszego działania. W pierwotnym sformułowaniu zasada Fermata brzmiała:

Promień świetlny poruszający się w dowolnym ośrodku od punktu A do punktu B przebywa możliwie najkrótszą drogę optyczną, czyli taką, na której przebycie potrzebuje minimalnego czasu.

Obecnie wiadomo, że sformułowanie to nie jest najogólniejsze, ale dalsza analiza tego zagadnienia wykracza poza ramy naszego e‑materiału.

1
Polecenie 2

Wyprowadź wzór wyrażający czas ruchu Burka od Ali do boi w zależności od tego, w którym punkcie Burek wchodzi do wody. Przyjmij oznaczenia, jak na rysunku poniżej. Prędkość Burka na lądzie ma wartość , a w wodzie .

Wskazówka: argumentem poszukiwanej funkcji czasu od toru  niech będzie ułamek . Oznacza to w szczególności, że odpowiada łamana , a  - łamana .

R1MX5bDKcTI4E
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Wykonaj (np. przy użyciu arkusza kalkulacyjnego ew. programu do rysowania wykresów, np. gnuplota) wykres funkcji dla jakkolwiek dobranych (dodatnich) wartości .

uzupełnij treść
1
Polecenie 3

Wyznacz czas ruchu Burka dla „skrajnych” torów oraz i dla toru prostoliniowego .

uzupełnij treść
Dla zainteresowanych

Uwaga 1

Czy światło porusza się zawsze po linii prostej? W ośrodku jednorodnym – tak (względnie po łamanej, jak w naszym przykładzie, jeśli raz zmienia ośrodek). Ale czy może ono zmieniać ośrodek wiele razy? Tak – wystarczy zestawić obok siebie powietrze, wodę, szkło i inne ośrodki. O ile nie wybierzemy kąta padania tak, że w którymś z ośrodków nastąpi całkowite wewnętrzne odbicie lub promień padnie prostopadle do granicy powierzchni, będziemy mogli powiedzieć, że następuje tyle załamań, ile ośrodków wybierzemy, minus jeden. A czy ośrodek może zmieniać współczynnik załamania w sposób ciągły? Tak. Pokazuje to znane doświadczenie z wodą, solą, mlekiem i akwarium. Do akwarium nalewamy wody, dodajemy odrobinę mleka, mieszamy i po uspokojeniu się wody dosypujemy ostrożnie, na całe dno, sól. Czekamy kilka‑kilkanaście godzin i świecimy laserem w ściankę akwarium, uważając, żeby nie uszkodzić sobie wzroku (dlatego najlepiej wykonywać to doświadczenie pod kierunkiem nauczyciela). Dzięki obecności niewielkiej ilości mleka jesteśmy w stanie zobaczyć tor promienia świetlnego. Stężenie soli przy dnie jest największe i maleje wraz z oddalaniem się od dna. Promień lasera, jeśli świecimy na ściankę blisko dna, jest wyraźnie zakrzywiony. Ciekawe efekty daje też patrzenie na ściankę boczną (poziomo, równolegle do dna!) – im niżej jesteśmy, tym lepiej widać właśnie dno akwarium.

RT70jWUyuuFs9
Schemat wyniku doświadczenia, w którym promień lasera biegnie przez ośrodek o współczynniku załamania zmiennym w sposób ciągły.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.
Dla zainteresowanych

Uwaga 2

Pokazaliśmy matematyczną analogię między prawem załamania fali a przypadkiem kinematycznym (ruch jednostajny prostoliniowy), połączonym z optymalizacją czasu ruchu względem wszystkich możliwych torów. Czy oznacza to, że światło przechodząc z powietrza do szkła „wie”, jaką drogą się poruszać, a jego „intencją” jest tu minimalizacja czasu ruchu? Odpowiedź może Ci się wydać zaskakująca, ale brzmi ona – nie. Tu wkraczamy w obszar rozważań o przyczynowości zjawisk w fizyce i innych naukach, których nie będziemy w naszym materiale kontynuować. Zachęcamy Cię jednak do samodzielnych poszukiwań.