Film samouczek
Zapoznaj się z filmem, w którym zaprezentowano dodawanie nowych pól do już istniejącego interfejsu raportu oraz tworzenie raportu w wersji parametrycznej.

Film dostępny pod adresem /preview/resource/RMIBlKzcMIyvp
Film nawiązujący do treści materiału: Tworzenie Raportów.
Przygotowanie zapytania parametrycznego wymaga zastosowania dodatkowych operatorów w widoku projektu kwerendy:
w programie MS Access wartości wprowadzane z klawiatury wyróżniamy operatorami nawiasów kwadratowych; widok projektu kwerendy parametrycznej, wzbogacony o treść komunikatu dla użytkownika (podany wewnątrz nawiasów), prezentuje się następująco:
![Zrzut ekranu przedstawia relacje pomiędzy tabelami w programie MS Access: Przedmioty, Oceny, Uczniowie. Tabela Uczniowie posiada pola: IDucznia(klucz główny), nazwisko, imie, ulica, dom, IDklasyTabela Oceny posiada pola: IDOceny(klucz główny), IDucznia, Ocena, Data, IDPrzedmiotu.Tabela Przedmioty posiada pola: IDPrzedmiotu(klucz główny), NazwaPrzedmiotu, Nazwisko_naucz, Imie_naucz Pole IDprzedmiotu z tabeli Przedmioty połączone jest relacją jeden do wielu z polem IDprzedmiotu z tabeli Oceny. Pole IDucznia z tabeli Uczniowie połączone jest relacją jeden do wielu z polem IDucznia z tabeli Oceny. Poniżej znajduje się interfejs tworzenia kwerend. W Polu Nazwisko, w kryterium wpisano [Podaj nazwisko], w polu Imie, w kryterium wpisano [Podaj imię].](https://static.zpe.gov.pl/portal/f/res-minimized/R19sRQCPGYZll/1665414568/E6w24cz2rzeuFAOPJhZtMcQrOkhgmY8V.png)
w programie LibreOffice Base analogiczny efekt uzyskamy operatorem dwukropka, po którym jednak następuje nie treść komunikatu dla użytkownika, lecz nazwa atrybutu, którego wartość zostanie podana z klawiatury:
