Film samouczek
Jak odróżnić przekaz energii w formie pracy mechanicznej od przekazu energii w postaci ciepła?
Obejrzyj film, w którym opisano ilościowo przekaz energii w formie ciepła pomiędzy dwoma ciałami. Zwróć uwagę, że energia wymieniona przez klocki powoduje typowe zmiany ich temperatury, o kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Z kolei ta sama energia, przekazana ciału w formie pracy i zmagazynowana jako energia potencjalna grawitacji lub jako energia kinetyczna powodowałaby zaskakująco duże efekty.
Zapoznaj się z filmem, w którym opisano ilościowo przekaz energii w formie ciepła pomiędzy dwoma ciałami. Zwróć uwagę, że energia wymieniona przez klocki powoduje typowe zmiany ich temperatury, o kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Z kolei ta sama energia, przekazana ciału w formie pracy i zmagazynowana jako energia potencjalna grawitacji lub jako energia kinetyczna powodowałaby zaskakująco duże efekty.
Film dostępny pod adresem https://zpe.gov.pl/a/DrPufsadt
v = Tu uzupełnij m/s.
Oblicz prędkość, jaką uzyskałby aluminiowy klocek, gdyby pobrał energię 19404 J w formie pracy mechanicznej. Przyjmij, że energia ta przybrałaby postać energii kinetycznej tego klocka.
Podaj wynik z dokładnością do trzech cyfr znaczących:
v = ............ m/s = ............ km/h.
Spośród opisanych siedmiu sytuacji wskaż te, w których główną przyczyną wzrostu temperatury ciała jest przekaz energii w formie pracy. Pamiętaj o tym, że praca może być wykonana nie tylko przez siłę zewnętrzną. Siły tarcia też mogą wykonywać pracę.
- Wahadłowiec na orbicie wychodzi z cienia Ziemi i nagrzewa się jego poszycie.
- Wahadłowiec wracający z orbity wchodzi w atmosferę Ziemi i nagrzewa się jego poszycie.
- Lufa pistoletu maszynowego nagrzewa się po oddaniu serii strzałów.
- Włókno żarówki nagrzewa się po włączeniu zasilania.
- Oprawka żarówki nagrzewa się po włączeniu zasilania.
- Gwóźdź nagrzewa się podczas wyciągania go z deski.
- Silnik samochodu nagrzewa się podczas kilku pierwszych minut jazdy.