Ciemna materia w galaktykach Film przedstawia krótką pogadankę dr hab. Łukasza Wyrzykowskiego na temat początków Wszechświata oraz przykładowe dane obserwacyjne świadczące o istnieniu ciemnej materii.
Obejrzyj film i wykonaj polecenia.
R19y450a1SVtN Zapoznaj się z audiodeskrypcją filmu.
Zapoznaj się z audiodeskrypcją filmu.
Polecenie 1
RTy40sYiDnaAY Uzupełnij tekst. Ciemna materia to hipotetyczna 1. promieniowania elektromagnetycznego, 2. grawitacyjnie, 3. mikrosoczewkowania grawitacyjnego, 4. materia znajdująca się w przestrzeni międzygwiazdowej, która oddziałuje 1. promieniowania elektromagnetycznego, 2. grawitacyjnie, 3. mikrosoczewkowania grawitacyjnego, 4. materia, ale nie jesteśmy w stanie zaobserwować jej bezpośrednio, gdyż nie emituje, ani nie odbija 1. promieniowania elektromagnetycznego, 2. grawitacyjnie, 3. mikrosoczewkowania grawitacyjnego, 4. materia. Jedną z metod obserwowania ciemnej materii jest zjawisko 1. promieniowania elektromagnetycznego, 2. grawitacyjnie, 3. mikrosoczewkowania grawitacyjnego, 4. materia.
Uzupełnij tekst. Ciemna materia to hipotetyczna 1. promieniowania elektromagnetycznego, 2. grawitacyjnie, 3. mikrosoczewkowania grawitacyjnego, 4. materia znajdująca się w przestrzeni międzygwiazdowej, która oddziałuje 1. promieniowania elektromagnetycznego, 2. grawitacyjnie, 3. mikrosoczewkowania grawitacyjnego, 4. materia, ale nie jesteśmy w stanie zaobserwować jej bezpośrednio, gdyż nie emituje, ani nie odbija 1. promieniowania elektromagnetycznego, 2. grawitacyjnie, 3. mikrosoczewkowania grawitacyjnego, 4. materia. Jedną z metod obserwowania ciemnej materii jest zjawisko 1. promieniowania elektromagnetycznego, 2. grawitacyjnie, 3. mikrosoczewkowania grawitacyjnego, 4. materia.
Polecenie 2
Na filmie przedstawiono przykładowe dane obserwacyjne świadczące o istnieniu ciemnej materii. Jakie obserwacje dostarczyły tych danych?
uzupełnij treść
Pokaż odpowiedź Obserwacja rotacji galaktyk oraz efektów soczewkowania grawitacyjnego.