Film
Zapoznaj się z wykładem Edwarda Pasewicza na temat pisarstwa Schulza i historii przez niego opowiadanych. Wyjaśnij, na czym polega mityzacja świata w opowiadaniach Schulza.
Na podstawie wykładu Edwarda Pasewicza oraz sekcji „Przeczytaj” scharakteryzuj postać ojca w Sklepach cynamonowych.
Zapoznaj się z fragmentem opowiadania Noc lipcowa ze zbioru Sanatorium pod Klepsydrą. Wyjaśnij, jakie były skutki pojawienia się w domu „nowego lokatora”.
Noc lipcowaNoce letnie poznałem po raz pierwszy w roku mej matury, podczas wakacyj. Dom nasz, przez który dzień cały przewiewały poprzez otwarte okna powiewy, szumy, połyski gorących dni letnich, zamieszkał nowy lokator, maleńkie, dąsające się, kwilące stworzonko, synek mej siostry. Sprowadził on na dom nasz pewien powrót do stosunków prymitywnych, cofnął rozwój socjologiczny do koczowniczej i haremowej atmosfery matriarchatumatriarchatu z obozowiskiem pościeli, pieluszek, bielizny wiecznie pranej i suszonej, z niedbalstwem toalety kobiecej dążącej do obfitych obnażeń o charakterze wegetatywniewegetatywnie niewinnym, z kwaskowym zapachem niemowlęctwa i piersi mlekiem nabrzmiałych.
Siostra po ciężkim połogu wyjechała do kąpielikąpieli, szwagier pojawiał się tylko w porach posiłków, a rodzice przebywali do późnej nocy w sklepie. Nad domem roztoczyła swe panowanie mamkamamka dzieciątka, której ekspansywna kobiecość zwielokrotniała się jeszcze i czerpała sankcjęsankcję ze swej roli matki‑żywicielki. W majestacie tego dostojeństwa wyciskała ona swym szerokim i ważkim istnieniem piętno gynokracjigynokracji na całym domu, będącej zarazem przewagą sytej i bujnej cielesności rozłożonej w mądrym stopniowaniu między nią samą i dwoje dziewcząt służebnych, którym każda czynność pozwalała rozwinąć, jak pawi wachlarz, całą skalę samowystarczalnej kobiecości.
W przytoczonym fragmencie Nocy lipcowej mocno eksponowana jest siła kobiecości w życiu rodzinnym. Wyjaśnij, z czego wynika ta moc. Zaznacz poprawne odpowiedzi.
Bruno Schulz oddaje atmosferę panującą w domu po narodzinach dziecka, oddziałując na różne zmysły czytelnika. Podaj fragmenty, które odwołują się do:
a) zmysłu wzroku,
b) zmysłu słuchu,
c) zmysłu powonienia.
Praca domowa
Zastanów się, czy w twoim życiu rodzinnym nastąpiło zdarzenie, które można by opisać w stylu Brunona Schulza – odrealnionym, nasyconym określeniami odwołującymi się do zmysłów, nasyconym metaforyką. Napisz opowiadanie albo zredaguj notatkę na temat tego zdarzenia.