Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Na postawie multimedium wyjaśnij, dlaczego to właśnie teoria idei, określana jako kluczowa dla filozofii Platona, jest tą, do której tak chętnie sięgamy.

RvIs5mdu582GV
(Uzupełnij).
Polecenie 2

Opisz, w jakim celu Wisława Szymborska w swoim wierszu odwołuje się do koncepcji Platona o Bycie Idealnym?

Rsuo1EPBpfbfR
(Uzupełnij).
R1PDFAzt53fwK
Nagranie filmowe lekcji pod tytułem Nawiązania do Platona w poezji Wisławy Szymborskiej.
1
Ćwiczenie 1

Na podstawie filmu wyjaśnij stwierdzenie, że Platon nie jest platoński.

R1J2oF4Wf3Egh
(Uzupełnij).
1
Ćwiczenie 2

Na podstawie multimedium wyjaśnij, co wykładowca przeciwstawia ideom. Wskaż, jakie cechy przypisuje obu elementom tej opozycji.

R1J2oF4Wf3Egh
(Uzupełnij).

Słownik

dialektyka
dialektyka

(łac. dialectica) w filozofii starożytnej terminu używano na określenie sztuki dyskutowania, zwłaszcza umiejętności dochodzenia do prawdy przez ujawnianie i przezwyciężanie sprzeczności w rozumowaniu przeciwnika (sofiści, Platon, Arystoteles) lub na oznaczenie logiki (stoicy)

alegoria
alegoria

(gr. allēgoría – mówić w przenośni, obrazowo) – postać, idea lub wydarzenie, które poza dosłownym sensem mają również stałe i umowne znaczenie przenośne, w przeciwieństwie do symbolu, przesłanie alegorii jest zazwyczaj jednoznaczne; odczytanie znaczenia alegorycznego wymaga pewnej erudycji wychodzącej poza prostą znajomość języka, np. kobieta z wagą i przepaską na oczach jest alegorią sprawiedliwości