Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1
Zapoznaj się z treścią miniwykładów profesora Dariusza Dolińskiego na temat emocji w naszym życiu. Następnie wykonaj ćwiczenia.
Zapoznaj się z treścią miniwykładów profesora Dariusza Dolińskiego na temat emocji w naszym życiu. Następnie wykonaj ćwiczenia.
RJFuJZtWIjiRj
Film pod tytułem Po co nam emocje?
Ćwiczenie 1
RK9lbCTZAAvYf
Zastanów się nad rolą emocji w procesie podejmowania decyzji. (Uzupełnij).
RNuE2FqjK2Mon
Film pod tytułem Czemu ulegamy pod wpływem emocji?
Ćwiczenie 2
RCjf79ptPEZVM
Podaj trzy przykłady sytuacji, w których twoja decyzja zależała od emocji. (Uzupełnij).
RnN9mgHvj7OkB1
Ćwiczenie 3
Wskaż, które stwierdzenie nie pasuje do opisu wpływu emocji na działanie. Możliwe odpowiedzi: 1. Emocje dodatnie zazwyczaj sprzyjają dobremu wykonaniu czynności, przez które zostały wywołane., 2. Czasem emocje dodatnie sprzyjają obniżeniu poziomu wykonania działania., 3. Emocje negatywne zawsze obniżają poziom wykonania działania., 4. Pod wpływem emocji człowiek przerywa niekiedy czynności zadaniowe, a podejmuje czynności emocjonalne.
R1WkOn0lZNDKU2
Ćwiczenie 4
Połącz pojęcia z ich definicjami. Emocja Możliwe odpowiedzi: 1. zdarzenie, które powoduje reakcję za pośrednictwem układu nerwowego, 2. brak definicji, 3. pozytywna lub negatywna ocena bodźców, z jakimi jednostka się styka, 4. stan pobudzenia umysłu człowieka wiążący się z pobudzeniem somatycznym organizmu, zwykle nietrwały, ale intensywny, 5. stan psychiczny człowieka utrzymujący się przez dłuższy czas, zwykle niewywołujący nagłych zmian w zachowaniu. Nastrój Możliwe odpowiedzi: 1. zdarzenie, które powoduje reakcję za pośrednictwem układu nerwowego, 2. brak definicji, 3. pozytywna lub negatywna ocena bodźców, z jakimi jednostka się styka, 4. stan pobudzenia umysłu człowieka wiążący się z pobudzeniem somatycznym organizmu, zwykle nietrwały, ale intensywny, 5. stan psychiczny człowieka utrzymujący się przez dłuższy czas, zwykle niewywołujący nagłych zmian w zachowaniu. Reakcja afektywna Możliwe odpowiedzi: 1. zdarzenie, które powoduje reakcję za pośrednictwem układu nerwowego, 2. brak definicji, 3. pozytywna lub negatywna ocena bodźców, z jakimi jednostka się styka, 4. stan pobudzenia umysłu człowieka wiążący się z pobudzeniem somatycznym organizmu, zwykle nietrwały, ale intensywny, 5. stan psychiczny człowieka utrzymujący się przez dłuższy czas, zwykle niewywołujący nagłych zmian w zachowaniu. Bodziec Możliwe odpowiedzi: 1. zdarzenie, które powoduje reakcję za pośrednictwem układu nerwowego, 2. brak definicji, 3. pozytywna lub negatywna ocena bodźców, z jakimi jednostka się styka, 4. stan pobudzenia umysłu człowieka wiążący się z pobudzeniem somatycznym organizmu, zwykle nietrwały, ale intensywny, 5. stan psychiczny człowieka utrzymujący się przez dłuższy czas, zwykle niewywołujący nagłych zmian w zachowaniu. Obronność percepcyjna Możliwe odpowiedzi: 1. zdarzenie, które powoduje reakcję za pośrednictwem układu nerwowego, 2. brak definicji, 3. pozytywna lub negatywna ocena bodźców, z jakimi jednostka się styka, 4. stan pobudzenia umysłu człowieka wiążący się z pobudzeniem somatycznym organizmu, zwykle nietrwały, ale intensywny, 5. stan psychiczny człowieka utrzymujący się przez dłuższy czas, zwykle niewywołujący nagłych zmian w zachowaniu.
31
Ćwiczenie 5

Zapoznaj się z tekstem, a następnie wykonaj ćwiczenie.

1
Kamila Krocz Humory w ciąży

Ciąża to bardzo ważny czas w życiu kobiety i jej partnera, ale także okres burzy hormonalnej, która pociąga za sobą huśtawkę emocjonalną ciężarnej. Raz kobieta cieszy się z faktu, że jest w ciąży, tryska energią i entuzjazmem, by zaraz siąść i płakać bez powodu. Zachowuje się co najmniej dziwnie – nie posiada się z radości na wieść o zajściu w ciążę i jednocześnie boi się porodu albo ma pretensję do partnera o ciążę. Jest rozdrażniona, niepewna, pełna sprzecznych myśli i ambiwalentnych emocji. Raz pieszczotliwe mówi „Kocham cię”, by za chwilę zrobić awanturę o byle głupstwo. Ciąża stanowi wyzwanie nie tylko dla kobiety, ale też partnera, który musi radzić sobie z rozchwianiem emocjonalnym własnej żony. Za humory i dziwne zachcianki kobiet w czasie ciąży odpowiada przede wszystkim wyrzut hormonów, które decydują o utrzymaniu i rozwoju zarodka. Są to głównie progesteron, prolaktyna i estrogeny.

ciąża Źródło: Kamila Krocz, Humory w ciąży, dostępny w internecie: parenting.wp.pl [dostęp 18.10.2020 r.].
R1YRYQHSgR1fn
Podaj, jaka jest zależność między stanem fizycznym i emocjonalnym kobiety w ciąży. (Uzupełnij).