Drosophila melanogaster ma jedynie cztery pary chromosomów – trzy pary autosomów i jedną parę chromosomów płci (XY – samce, XX – samice). Ponad 25% każdego chromosomu to heterochromatyna zlokalizowana w części centralnej i telomerach. Ponieważ większość genów znajduje się w euchromatynie, mapowanie genowe jest ułatwione. W komórkach gruczołów ślinowych, komórkach przewodu pokarmowego, komórkach cewek Malpighiego i komórkach tłuszczowych występują chromosomy politeniczne (nazywane również chromosomami olbrzymimi). Powstają one przez dziesięciokrotną replikację DNA, która nie jest przedzielona podziałami mitotycznymi. Ich obecność pozwala na wyższy poziom ekspresji genów (ze względu na większą dostępność kopii genu), co jest istotne np. przed przepoczwarzeniem.
R1DYaEO4Ky3dg
Porównaj liczbę chromosomów obu organizmów. Zwróć uwagę na występowanie nietypowych struktur.
Ludzie mają 23 pary chromosomów: 22 pary autosomów oraz jedną parę chromosomów płci. Nie występują u nich chromosomy politeniczne – wszystkie chromosomy składają się z dwóch ramion połączonych przewężeniem pierwotnym zwanym centromerem, a na końcach ramion występują telomery.
Drosophila melanogaster ma cztery pary chromosomów: trzy pary autosomów i jedną parę chromosomów płci. U tego gatunku w niektórych komórkach występuje chromosom politeniczny. Jest on bardzo długi, ponieważ powstaje w wyniku dziesięciokrotnej replikacji DNA, która nie jest przedzielona podziałami mitotycznymi, i nie ma on typowej budowy dwóch chromatyd połączonych centromerem.
1
Polecenie 2
Poniższe zdjęcie przedstawia kariotyp zdrowej kobiety. Przyjrzyj mu się uważnie, a następnie wykonaj polecenie.