Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Efekt Tyndalla w naszym otoczeniu

Polecenie 1

Kliknij na wybrany obrazek i przeczytaj opis okoliczności, w których można zobaczyć efekt Tyndalla w naszym otoczeniu.

Zastanów się, patrząc na grafikę 1, co zmieniłoby się, gdyby okno po prawej stronie było istotnie mniejszych rozmiarów.

RwZC2MD3qRmPi
1. kurz w pomieszczeniu Rozproszenie Tyndalla może zachodzić na cząsteczkach kurzu zawieszonych w powietrzu. Możemy zaobserwować je zatem na przykład w czasie przebywania w zakurzonym pomieszczeniu., 2. jazda we mgle Efekt Tyndalla zachodzący na cząsteczkach pary wodnej widoczny jest w czasie jazdy we mgle., 3. w słonecznym lesie W trakcie spaceru w lesie możemy również zauważyć rozproszenie Tyndalla dzięki rozproszeniu na pyłach roślin znajdujących się w powietrzu., 4. w zamglonym lesie Leśne mgły i opary wzmagają efekt Tyndalla dzięki rozproszeniu na cząsteczkach wody zawieszonych w powietrzu.
Przykłady zjawiska Tyndalla w naszym otoczeniu.

Opis alternatywny do grafiki interaktywnej
Na ilustracji są 4 zdjęcia.
1. Zdjęcie przedstawia wnętrze pokoju. Przez okno wpada jasna smuga światła. Gdy klikniemy na zdjęcie, ukazuje się napis: „Rozproszenie Tyndalla może zachodzić na cząsteczkach kurzu zawieszonych w powietrzu. Możemy zaobserwować je zatem na przykład w czasie sprzątania zakurzonego pomieszczenia.”
2.  Na zdjęciu na ciemnym tle widać tylko światła samochodu i rozszerzające się jasne smugi świetlne biegnące od lamp samochodowych. Gdy klikniemy na zdjęcie, ukazuje się napis: „Efekt Tyndalla zachodzący na cząsteczkach pary wodnej widoczny jest w czasie jazdy we mgle”.
3.  Zdjęcie przedstawia korony drzew sfotografowane od dołu. Z jednego punktu, gdzie za drzewami znajduje się słońce, rozchodzą się  w dół i na boki jasne, rozszerzające się smugi świetlne. Gdy klikniemy na zdjęcie, ukazuje się napis: „W trakcie spaceru w lesie możemy również zauważyć rozproszenie Tyndalla dzięki rozproszeniu na pyłach roślin znajdujących się w powietrzu.”
4.  Zdjęcie również przedstawia korony drzew sfotografowane od dołu. smugi świetlne biegnące od słońca są tu szersze i wyraźniejsze niż na zdjęciu trzecim. Gdy klikniemy na zdjęcie, ukazuje się napis: „Leśne mgły i opary wzmagają efekt Tyndalla dzięki rozproszeniu na cząsteczkach wody zawieszonych w powietrzu.”

R13cInRpDM6AN
Ćwiczenie 1
Zaznacz odpowiedź poprawną. W wyniku rozproszenia wiązki światła na roztworze koloidalnym powstaje wiązka przypominająca geometrycznie: Możliwe odpowiedzi: 1. Walec, 2. Stożek, 3. Kulę
Polecenie 2

Załóżmy, że samochód na grafice nr 2 jedzie nie we mgle, lecz:
a) w suchą mroźną noc, przy opadzie dużych płatków śniegu; 
b) w mokrą, jesienną noc, przy opadzie deszczu drobnej mżawki.

Rozstrzygnij, w którym przypadku zjawisko Tyndalla byłoby bardziej podobne do tego, co widzisz na ilustracji. Wpisz swoje rozstrzygnięcie i porównaj z wyjaśnieniem wzorcowym.

uzupełnij treść
Polecenie 3

Na grafikach 3 i nr 4 pokazano powstanie zjawiska Tyndalla w zbliżonych okolicznościach. Porównaj grafiki oraz opisy tych okoliczności. Postaw hipotezę co do przyczyny widocznych różnic. 
Zapisz ją w przygotowanym polu i porównaj z wyjaśnieniem wzorcowym.

uzupełnij treść