Czym jest izolowany układ ciał?

R187odCDVNfQy
Opis alternatywny grafiki interaktywnej.

Grafika interaktywna przedstawia zdjęcie działa artyleryjskiego opisanego numerem jeden, przymocowanego do podłoża opisanego numerem trzy, obsługiwanego przez żołnierzy, z którego wylatuje pocisk oznaczony numerem dwa.

Po naciśnięciu numeru jeden po prawej stronie zdjęcia pojawia się tekst pod tytułem „Armata” następującej treści: „Armata w trakcie wystrzału zostaje odepchnięta do tyłu z prędkością oznaczoną małą literą v z indeksem dolnym a i znaczkiem wektora ponad nią, w wyniku zjawiska odrzutu. Prędkość tuż po wystrzale może być wyznaczona z zasady zachowania pędu. Pęd armaty jest równy pędowi wystrzelonego pocisku.”

Po naciśnięciu numeru dwa po prawej stronie zdjęcia pojawia się tekst pod tytułem „Pocisk” następującej treści: „Pocisk tuż po wystrzale porusza się z prędkością oznaczoną małą literą v z indeksem dolnym p i znaczkiem wektora ponad nią. Prędkość pocisku tuż po wystrzale jest znacznie większa niż prędkość, z jaką zostanie odrzucone działo. Wynika to z zasady zachowania pędu. Całkowity pęd układu złożonego z armaty i pocisku, w chwili wystrzału i tuż po nim, jest stały.”

Po naciśnięciu numeru trzy po prawej stronie zdjęcia pojawia się tekst pod tytułem „Podłoże” następującej treści: „Armata znajduje się na podłożu. Pomiędzy podłożem a działem występuje siła tarcia, przeciwdziałająca ruchowi armaty po wystrzale. Prędkość armaty maleje. Układ złożony z armaty i pocisku może być traktowany jako izolowany układ ciał tylko w chwili wystrzału.”
Polecenie 1

Zastanów się nad tym, co (jakie ciała) musimy uwzględnić jeszcze w układzie z armatą i pociskiem, aby uznać taki układ za izolowany.

Polecenie 2

Czy sam pocisk podczas lotu może zostać uznany za układ izolowany?