Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Odbicie równoległej wiązki od zwierciadła sferycznego i parabolicznego

Zwierciadło sferyczne

Jeśli na zwierciadło sferyczne pada szeroka, równoległa do osi optycznej wiązka światła, to po  odbiciu od powierzchni tego zwierciadła promienie nie przecinają się w ognisku (punkt F), lecz  przechodzą w pewnej odległości od niego. Mamy wówczas do czynienia z tak zwaną aberracją sferyczną.  Jednak jeśli ograniczymy się do promieni leżących blisko osi (zwanych przyosiowymi), to przetną się one, w dobrym przybliżeniu, w punkcie F.

Korzystając z poniższej symulacji zobacz, jak przebiega zjawisko odbicia równoległej wiązki (ograniczonej punktami A i A') od zwierciadła sferycznego. Zauważ, że w zależności od odległości granicznych promieni od osi optycznej zwierciadła, promienie odbite przecinają się w punkcie E, nie zawsze pokrywającym się z punktem F (ogniskiem zwierciadła). Oznacza to, że w przypadku zwierciadła sferycznego występuje zjawisko aberracji. Zmieniając położenie punktu A możesz zawęzić lub rozszerzyć padającą wiązkę. Obserwuj ślad zmian położenia punktu E. Jakie są granice zmian jego położenia?

Zwróć uwagę, że dla czytelności poniższych symulacji nie uwzględniono w nich kolejnych odbić promieni; po pierwszym odbiciu przechodzą one przez zwierciadło, co w rzeczywistości nie następuje.

RTNYWjSBt9iis

Opis alternatywny animacji.

Na animacji widoczny jest schemat odbicia wiązki światła od sferycznego zwierciadła wklęsłego. Zwierciadło przedstawiono w postaci półokręgu narysowanego czarną linią, którego wklęsła cześć skierowana jest w lewą stronę. Zwierciadło zostało podpisane czarną czcionką, jako zwierciadło sferyczne. Na rysunku widoczna jest także oś optyczna zwierciadła w postaci niebieskiej, poziomej linii z lewej strony zwierciadła, która dochodzi do wklęsłej części półokręgu. Na osi optycznej zaznaczone jest położenie ogniska zwierciadła wielka litera F. Na zwierciadło padają dwa promienie świetlne, poziome i równoległe względem osi optycznej. Promienie znajdują się zarówno nad, jak i pod osią optyczną. Ich odległości od osi optycznej są takie same. Promienie obrazują szerokość wiązki padającej na zwierciadło. Promienie padające na zwierciadło odbijają się od niego i przecinają w ognisku zwierciadła duża litera F. Na rysunku widoczne są również dwusieczne kątów pomiędzy promieniami padającymi na zwierciadło i promieniami odbitymi. Na górnym promieniu zaznaczono punkt duża litera A. Na dolnym promieniu zaznaczono symetryczny do punktu A względem osi optycznej punkt duża litera A prim. Nad animacją widoczny jest napis: „steruj szerokością wiązki padającej na zwierciadło zmieniając położenie punktu duża litera A. Punkt duża litera A można złapać myszką i przesuwać w kierunku pionowym. W ten sposób zmienia się szerokość wiązki padającej na zwierciadło. Przesuwając punkt duża litera A w górę, wiązka jest poszerzana a ognisko zwierciadła przesuwa się w prawą stronę zbliżając do zwierciadła. Przesuwając punkt duża litera A w dół, wiązka jest zwężana a ognisko zwierciadła przesuwa się w lewą stronę oddalając się od zwierciadła.

Zwierciadło paraboliczne

Aberracja sferyczna jest efektem niepożądanym w obrazowaniu, dąży się zatem do jej  minimalizacji. W tym celu stosuje się na przykład zwierciadło paraboliczne, które jej nie powoduje.

Korzystając z drugiej symulacji zobacz, jak przebiega zjawisko odbicia równoległej wiązki (ograniczonej punktami A i A') od zwierciadła parabolicznego. Zauważ, że bez względu na odległość od osi optycznej zwierciadła promieni padających, promienie odbite zawsze przecinają się w punkcie F (ognisku zwierciadła). Oznacza to, że w przypadku zwierciadła parabolicznego nie występuje zjawisko aberracji. Zmieniając położenie punktu A możesz zawęzić lub rozszerzyć padającą wiązkę. Zauważ, że zmiana położenia punktu F (ogniska zwierciadła) pozwala w tej symulacji zmienić geometrię zwierciadła. Wykonaj analizę dla różnych krzywizn zwierciadła.

R1QnkaR74YRIR

Opis alternatywny animacji.

Na animacji widoczny jest schemat odbicia wiązki światła od parabolicznego zwierciadła wklęsłego. Zwierciadło przedstawiono w postaci parabolicznej krzywej narysowanej czarną linią, której wklęsła cześć skierowana jest w lewą stronę. Zwierciadło zostało podpisane czarną czcionką, jako zwierciadło paboliczne. Na rysunku widoczna jest także oś optyczna zwierciadła w postaci niebieskiej, poziomej linii z lewej strony zwierciadła, która dochodzi do wklęsłej części parabolicznej krzywej. Na osi optycznej zaznaczone jest położenie ogniska zwierciadła wielka litera F. Na zwierciadło padają dwa promienie świetlne, poziome i równoległe względem osi optycznej. Promienie znajdują się zarówno nad, jak i pod osią optyczną. Ich odległości od osi optycznej są takie same. Promienie obrazują szerokość wiązki padającej na zwierciadło. Promienie padające na zwierciadło odbijają się od niego i przecinają w ognisku zwierciadła duża litera F. Na górnym promieniu zaznaczono punkt duża litera A. Na dolnym promieniu zaznaczono symetryczny do punktu A względem osi optycznej punkt duża litera A prim. Nad animacją widoczny jest napis: „steruj szerokością wiązki padającej na zwierciadło zmieniając położenie punktu duża litera A. Punkt duża litera A można złapać myszką i przesuwać w kierunku pionowym i poziomym. W ten sposób zmienia się szerokość wiązki padającej na zwierciadło. Przesuwając punkt duża litera A w górę, wiązka jest poszerzana. Przesuwając punkt duża litera A w dół, wiązka jest zwężana. Zmiany szerokości wiązki światła padającej na zwierciadło nie zmienia położenia ogniska duża litera F.

Polecenie 1
RPibv7xMOKnQt
Na zwierciadło wklęsłe pada wiązka promieni równoległych do osi optycznej. Wskaż zdania fałszywe: Możliwe odpowiedzi: 1. Jeśli jest to zwierciadło sferyczne, promienie odbite przecinają się w różnych punktach., 2. Jeśli jest to zwierciadło paraboliczne, promienie odbite przecinają się w jednym punkcie., 3. Jeśli jest to zwierciadło sferyczne, wszystkie promienie odbite są równoległe do osi optycznej., 4. Jeśli jest to zwierciadło paraboliczne, wszystkie promienie odbite są prostopadłe do osi optycznej.
Polecenie 2
RAhkXswHamIKt
Zwierciadło sferyczne wklęsłe ma promień krzywizny 20 cm. Z osią optyczną, w odległości x = 15 cm od wierzchołka, krzyżuje się prostopadle zapałka o długości h = 4 cm. Jaką długość h' ma jej obraz? Możliwe odpowiedzi: 1. 4 cm, 2. 8 cm, 3. 2 cm, 4. 30 cm
Polecenie 3
R6vurkbe3KifJ
Rozpatrzmy zwierciadło sferyczne wklęsłe. Na jego osi optycznej umieszczamy prostopadły do niej odcinek o długości niewielkiej w porównaniu z ogniskową. Początkowo odcinek ten znajduje się kilkakrotnie dalej od zwierciadła niż ognisko, po czym zaczyna poruszać się w kierunku wierzchołka zwierciadła. Rzeczywisty obraz tego odcinka Możliwe odpowiedzi: 1. oddala się od wierzchołka i jego długość rośnie., 2. oddala się od wierzchołka i jego długość maleje., 3. zbliża się do wierzchołka i jego długość rośnie., 4. zbliża się do wierzchołka i jego długość maleje.