Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Co to jest obwód rozgałęziony?

Grafika interaktywna pokazuje, co to znaczy, że obwód elektryczny rozgałęzia się. Zawiera także informacje o procesach energetycznych zachodzących w odbiornikach i w źródle prądu.
Przepływ prądu przedstawiony jest schematycznie w postaci ruchu nośników obdarzonych dodatnim ładunkiem elektrycznym. Ruch ten odbywa się wewnątrz abstrakcyjnego przewodnika. Wnioski, do których dochodzimy, nie zależą od wyboru znaku tego ładunku, ani od wskazania właściwości tego przewodnika. Nie ma więc znaczenia, że w rzeczywistych przewodnikach mogą dominować nośniki ujemne (elektrony w metalach), dodatnie (dziury w półprzewodnikach typu „p”) albo współwystępować na jednakowych prawach (aniony i kationy w elektrolitach).

RSrtRb4XNkFUf
Ilustracja interaktywna 1. 1 W przewodzie elektrycznym płynie prąd (umownie: ładunki dodatnie)., 2. 2 Gruby przewód można rozdzielić w myśli na kilka mniejszych., 3. 3 Podział może być rzeczywisty (nie tylko w myśli). Prąd rozgałęzia się na mniejsze przewody., 4. 4 W każdym rozgałęzieniu, przepływając przez odbiornik, prąd wykonuje pracę kosztem energii ładunków., 5. 5 Prądy, które się rozgałęziły, muszą się z powrotem połączyć., 6. abc def, 7. 6 Źródło nadaje ładunkom energię, potrzebną do wykonania pracy w odbiornikach.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Grafika interaktywna obrazuje schematycznie ideę obwodu rozgałęzionego - czterech odbiorników podłączonych równolegle do źródła napięcia.

Przez przewód wychodzący z dodatniego bieguna źródła płynie prąd, symbolizowany przez poruszające się ładunki dodatnie. Przewód ten rozgałęzia się na cztery przewody. Strumień ładunków elektrycznych również dzieli się na cztery części w punkcie rozgałęzienia, co skutkuje tym, że przez wszystkie rozgałęzienia płynie prąd, ale o mniejszym natężeniu od prądu wypływającego bezpośrednio ze źródła. W każdym rozgałęzieniu znajduje się jeden odbiornik, który dzięki przepływającemu przez niego prądowi wykonuje pracę. Po przejściu przez odbiorniki, przewody tworzące rozgałęzienia łączą się z powrotem w jeden przewód, który podłączony jest do ujemnego bieguna źródła. Natężenie prądu wpływającego do źródła jest równe natężeniu prądu wypływającego.

Polecenie 1
Ro5S9VCx3TGD2
W grafice rozważamy prąd elektryczny rozgałęziający się na kilka przewodów. Którego prawa dotyczy ta sytuacja? Możliwe odpowiedzi: 1. I prawa Kirchhoffa, 2. II prawa Kirchhoffa, 3. Prawa Ohma, 4. Prawa Faradaya
Polecenie 2
Ro1r5WgEDc7uQ
Jakie jest natężenie prądu przepływającego przez źródło, jeżeli przez każdy z odbiorników płynie prąd o natężeniu 1,5 A? Natężenie prądu wynosi Tu uzupełnij A.