Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1XZssPeDiQAj1
Grafika przedstawia cztery zwierzęta wodne. W środku, w kole znajduje się napis: ,,Skrzela – narząd wymiany gazowej zwierząt wodnych.’’ Zwierzęta te to kolejno: 1. Minóg. Po bokach ciała minoga znajduje się siedem par otworów skrzelowych, prowadzących do worków skrzelowych. Gdy minóg się porusza, połyka wodę, która gardzielą przepływa do worków skrzelowych, omywa listwy skrzelowe – powierzchnię wymiany gazowej – i przez otwory skrzelowe wypływa na zewnątrz. Gdy minóg jest przyssany do ofiary, skurcz mięśni worków skrzelowych powoduje wyrzucanie wody, a ich rozluźnienie – zasysanie wody przez otwory skrzelowe. 2. Ryba. Ryby kostne na czterech kostnych łukach skrzelowych mają osadzone ok. 200 listków skrzelowych z blaszkami skrzelowymi (ok. 20 tys. na jednym listku). Skrzela umieszczone są w jednym, wspólnym zagłębieniu jamy skrzelowej i przykryte pokrywą (wieczkiem skrzelowym). Pokrywa przyciągana i odchylana przy pomocy mięśni szkieletowych działa jak pompa ssąco-tłocząca, umożliwiając ruch wody wokół skrzeli i wymianę gazową. 3. Larwy płazów ogoniastych mają trzy pary skrzeli zewnętrznych. U larwy salamandry plamistej znajdują się za głową. Łukowato wygięte, pierzaste wyrostki zaopatrzone są w mięśnie szkieletowe, których skurcz powoduje aktywny ruch skrzeli i przylegającej do nich wody. Usprawnia to wymianę gazową w gęstym i mniej zasobnym w tlen (w porównaniu z powietrzem) środowisku wodnym. 4. Rekin. Ryby chrzęstnoszkieletowe mają skrzela osadzone na 5–7 parach chrzęstnych łuków skrzelowych w osobnych szczelinach skrzelowych przykrytych fałdem skórnym. Nie występują u nich pokrywy skrzelowe.
Rodzaje i budowa skrzeli kręgowców.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 1
R1bHlWPBQJwDq
Wymień rodzaje skrzeli kręgowców. (Uzupełnij).
Polecenie 2
R10nEnDtL1m81
Wymień jedną cechą wspólną i jedną różniącą budowę skrzeli ryb kościstych i chrzęstnoszkieletowych. (Uzupełnij).
Polecenie 3
RJlEjTyF5wZ0J
Określ, który rodzaj skrzeli − worki skrzelowe czy skrzela ryby − mają większą powierzchnię wymiany gazowej. Odpowiedź uzasadnij, podając jeden argument. (Uzupełnij).