Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1b2hkIOcXUm41
Grafika przedstawia porównanie oraz przekrój przez wór powłokowo-mięśniowy u tasiemców i przywr. U tasiemców występuje kolec, będący strukturą wyrastającą z nabłonka na zewnątrz struktury. U obu gatunków powierzchnia zewnętrzna zaopatrzona jest w mikrokosmki zwiększające powierzchnię chłonną. Natomiast komórki nabłonka zanurzonego (teugumentu) u tasiemców i przywr tworzy syncytium. Pomiędzy komórkami zanikają poprzeczne błony, co uszczelnia strukturę. Dla pasożytów układu pokarmowego jest to niezmiernie ważne – to dodatkowa ochrona przed strawieniem. Poniżej nabłonka znajduje się cienka błona podstawna. Pod nią natomiast znajdują się mięśnie okrężne, a dalej mięśnie podłużne (skośne). Komórki syncytialne tworzą tegument wchodzący głęboko między komórki mięśni, w parenchymę. Posiadają one jądro komórkowe. Ostatnią, najgłębszą warstwą jest perenchyma.
Przekrój wora powłokowo-mięśniowego u tasiemców i przywr.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 1
R16sVbsAdEvms
Wyjaśnij istotę występowania mikrokosmków na powierzchni płazińców pasożytniczych. (Uzupełnij).
Polecenie 2
R6LeWzvGqYsj8
Na podstawie grafiki interaktywnej oraz informacji zawartych w e-materiale porównaj budowę woru powłokowo-mięśniowego z nabłonkami okrywającymi inne bezkręgowce. (Uzupełnij).