Grafika interaktywna
Zapoznaj się z poniższą prezentacją, a następnie przedstaw wpływ ruchów wody morskiej na wybrane komponenty środowiska przyrodniczego, a także na życie i działalność człowieka.
Podstawowe parametry fali:
- wysokość fali (H) to pionowa odległość pomiędzy grzbietem a doliną fali,
- długość fali (L) to pozioma odległość pomiędzy grzbietami,
- okres (T) to czas, jaki mija przy przejściu jednej długości fali,
- prędkość rozprzestrzeniania się fali (c) jest to odległość, jaką przebywa dany punkt fali w określonej jednostce czasu; obliczana jest ze wzoru c=L/T,
- stromość fali (K), czyli stosunek wysokości fali do połowy długości K=2H/L.
Prądy morskie powierzchniowe (poziome)
Prądy morskie (oceaniczne) powierzchniowe to poziome ruchy potężnych strumieni wody oceanicznej wywołane ogólną cyrkulacją powietrza na kuli ziemskiej (stałymi i sezonowymi wiatrami), różnicą gęstości i zasolenia wód morskich, a także ich poziomu. Przypominają ogromne rzeki bez dna i brzegów. Ich kierunki są modyfikowane przez: wiatry stałe i siłę Coriolisa (wpływającą na ich przebieg), wybrzeża lądów, przebieg linii brzegowej, a także rzeźbę dna oceanicznego.
Ze względu na stopień stałości wyróżnia się prądy stałe (wywołane wiatrami stałymi) i prądy sezonowe (wywołane wiatrami sezonowo zmiennymi – monsunami). Natomiast ze względu na temperaturę w stosunku do wód otaczających wyróżnia się:
- prądy ciepłe niosą wody cieplejsze niż otaczające je wody,
- prądy zimne niosą wody chłodniejsze niż otaczające je wody.
Proces ten rozpoczyna się w strefie okołorównikowej – stamtąd masy wód przemieszczają się ku wyższym szerokościom geograficznym, rozgałęziając się, gdy na swojej drodze napotkają wybrzeża kontynentów; na skutek działania siły Coriolisa skręcają one w prawo na półkuli północnej i w lewo na półkuli południowej. Jedynym prądem przemieszczającym się wokół całej kuli ziemskiej jest Dryf Wiatrów Zachodnich (Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy) na półkuli południowej. W ten sposób po obu stronach równika tworzą zamknięte komórki cyrkulacyjne.
Mechanizm prądów morskich:
- pasaty (wiejące od zwrotników w kierunku równika i odchylające się zgodnie z siłą Coriolisa) wytwarzają dwa potężne ciepłe prądy: Prąd Północnorównikowy i Prąd Południoworównikowy, płynące ze wschodu na zachód,
- powstały ubytek mas wody uzupełnia ciepły Prąd Równikowy (tzw. Prądy Równikowy Wsteczny lub Wyrównawczy) płynący w kierunku przeciwnym do Prądu Północno- i Południoworównikowego, czyli z zachodu na wschód,
- kiedy Prądy Północno- i Południoworównikowy docierają do wybrzeży kontynentów, następuje zmiana ich kierunku – przemieszczają się ku wyższym szerokościom geograficznym; tam dodatkowym czynnikiem wpływającym na ich przebieg są wiatry zachodnie, powodując, że zaczynają one płynąć z zachodu na wschód,
- na półkuli północnej, docierając do zachodnich wybrzeży, zmieniają kierunek i płyną jako zimne prądy ku niższym szerokościom geograficznym, natomiast na półkuli południowej komórki te zamykają się dzięki zimnemu prądowi (Dryf Wiatrów Zachodnich) i jego odgałęzieniom u zachodnich wybrzeży kontynentów.
Downwelling (prąd zstępujący) to opadanie wód oceanicznych w strefie zbieżności prądów morskich. Obserwowane jest w średnich szerokościach geograficznych (między 50° a 60° szerokości geograficznej). Ciepłe wody powierzchniowe, płynąc ku wyższym szerokościom geograficznym, ulegają ochłodzeniu, zwiększa się ich gęstość i opadają one na dużą głębokość (tzw. strefa konwergencji). Downwelling występuje:
- na Północnym Atlantyku,
- wzdłuż najbardziej zewnętrznej granicy Oceanu Południowego, gdzie zimna woda Antarktydy tonie poniżej cieplejszych wód Południowego Pacyfiku i Południowego Atlantyku,
- na wybrzeżach, gdzie wiatr wieje w takim kierunku, że przesuwa wodę w kierunku wybrzeża, co następnie powoduje gromadzenie się i spychanie jej wód.
Oscylacja południowa (cyrkulacja Walkera)
Opisuje ona zależności ciśnienia atmosferycznego między stacjami Darwin (Australia) Tahiti.
W normalnych warunkach (brak anomalii El Niño i La Niña) na wschodnim wybrzeżu Australii i w Indonezji występuje niż, a na zachodnim wybrzeżu Ameryki Południowej – wyż. Pasaty wieją zatem przez okołorównikowy Pacyfik ze wschodu na zachód. Powodują one przemieszczanie ciepłych (lecz mniej zasobnych) wód powierzchniowych w kierunku zachodnim. Na skutek tego procesu poziom morza w Indonezji jest około 0,5 m wyższy niż w Ekwadorze.
{image#14} Wpływy El Niño sięgają jednak daleko poza basen Pacyfiku. Na ilustracji na mapie świata ukazano zależność między El Niño a opadami na kuli ziemskiej. Oznaczono następujące obszary. Środkowa część Afryki. W miesiącach lipiec‑wrzesień jest sucho. Południowa część Afryki. W miesiącach listopad‑marzec jest sucho. Środkowo‑wschodnia część Afryki. W miesiącach październik‑styczeń jest mokro. Indonezja, Nowa Zelandia. W miesiącach czerwiec - styczeń jest sucho. Australia Północna. W miesiącach sierpień‑marzec jest sucho. Australia Południowa. W miesiącach sierpień‑wrzesień jest sucho. Pas na Oceanie Spokojnym między Australią a Ameryką Południową. W miesiącach od kwietnia do maja jest mokro. Południowa część Ameryki Północnej. W miesiącach od stycznia do kwietnia jest mokro. Część północna Ameryki Południowej. W miesiącach od kwietnia do grudnia jest sucho. Część południowo‑wschodnia Ameryki Południowej. W miesiącach od września do stycznia jest mokro. Część południowo‑zachodnia Ameryki Południowej. W miesiącach od czerwca do września jest mokro. Południowo‑zachodnia część Eurazji. W miesiącach styczeń‑kwiecień jest mokro. https://ep2019.contentplus.io/x/D11EXGFQv?lang=pl&wcag=ENSO
ENSO (ang. El Niño‑Southern Oscillation, oscylacja południowa El Niño) – zjawisko współzależnego oddziaływania El Niño oscylacji południowej, odgrywając istotną rolę w systemie wielkoskalowych procesów klimatycznych na Oceanie Spokojnym, być może w skali globalnej. Zjawisko to obejmuje dwie przeciwstawne fazy: ciepłą (El Niño) i zimną (La Niña).
El Niño to okresowa anomalia cyrkulacji powietrza w pasie równikowym (cyrkulacja odwrócona). Występuje na obszarze całego basenu Oceanu Spokojnego. Polega na tym, że co pewien czas (co 3–8 lat) z bliżej nieznanych przyczyn w rejonie Australii i Indonezji nagrzanie wód Pacyfiku jest zdecydowanie silniejsze niż zwykle. Na skutek odwrotnego rozkładu ciśnienia pasaty wiejące zazwyczaj ze wschodu na zachód zmieniają kierunek i zaczynają wiać z zachodu na wschód. Zjawisku temu towarzyszy ciepły prąd morski (zwany również El Niño), który płynie od wybrzeży Australii w kierunku Ameryki Południowej. Ponieważ ta anomalia termiczna rozpoczyna się najczęściej w okresie Bożego Narodzenia, peruwiańscy rybacy nazwali to zjawisko El Niño (Dzieciątko). Trwa ono około miesiąca.
La Niña (hiszp. dziewczynka) to wzmożone warunki sytuacji normalnej (podczas braku anomalii El Niño). Zjawisko to występuje między okresami El Niño. Nad wschodnim wybrzeżem Australii i Indonezją tworzy się głębszy niż, a nad zachodnim wybrzeżem Ameryki Południowej pojawia się ośrodek wyższego ciśnienia niż w sytuacji normalnej. Pasaty wiejące jak zwykle ze wschodu na zachód (ale z dużo większą siłą), spiętrzają ocean w zachodniej części Pacyfiku o kilkadziesiąt centymetr i jednocześnie niosą duże ilości wilgoci. Powoduje to (podobnie jak w przypadku El Niño) powstawanie licznych anomalii pogodowych.