Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑yellow

Typy komórek jajowych

R1WbpUZx6bpPf1
Ilustracja przedstawia typy komórek jajowych. Dzielą się one na dwie grupy: izolecytalne i anizolecytyalne.
Izolecytalne. Ta grupa komórek jajowych dzieli się na trzy typy komórek jajowych.
1. Alecytyalne, występujące u strzykw i większości ssaków. Jądro komórkowe w centralnej części komórki. Brak żółtka w komórce. Bruzdkowanie całkowite równomierne. Na rysunku kulista komórka jajowa, wypełniona żółtkiem. Na powierzchni znajduje się równomiernie rozłożona siateczka, sugerująca równomierny podział komórki.
2. Oligolecytalne, występują u jeżowców, lancetnika, ssaków łożyskowych w tym u człowieka. Jądro komórkowe w centralnej części komórki. Żółtko rozmieszczone równomiernie w komórce w postaci kropek . Bruzdkowanie całkowite równomierne. Na rysunku kulista komórka jajowa, wypełniona żółtkiem. Na powierzchni znajduje się równomiernie rozłożona siateczka, sugerująca równomierny podział komórki.
3. Mezolecytalne, występujące u ryb jesiotrowatych oraz płazów. Jądro komórkowe w biegunie animalnym komórki. Żółtko rozmieszczone w postaci kropek w komórce, w większej ilości w części centralnej komórki i na biegunie wegetatywnym. W mniejszej ilości na biegunie animalnym. Bruzdkowanie całkowite nierównomierne. Na rysunku kulista komórka jajowa, wypełniona żółtkiem. Na powierzchni znajduje się nierównomiernie rozłożona siateczka, sugerująca nierównomierny podział komórki.
Anizolecytyalne. Ta grupa komórek jajowych dzieli się na typ komórek jajowych polilecytalnych. Dopiero komórki jajowe polillecytalne są sklasyfikowane w dwóch grupach.
1. Telolecytalne, występujące u głowonogów, ryb kostnoszkieletowych, płazów, gadów, ptaków, stekowców. Jądro komórkowe w biegunie animalnym komórki. Żółtko rozmieszczone równomiernie w komórce w postaci jednej masy, a nie kropek. Bruzdkowanie częściowe tarczowe. Na rysunku kulista komórka jajowa, wypełniona żółtkiem. Na powierzchni znajduje się nierównomiernie rozłożona siateczka, porozrywana w części środkowej komórki.
2. Centrolecytalne, występujące u owadów. Jądro komórkowe w centralnej części komórki. Żółtko rozmieszczone równomiernie w komórce w postaci jednej masy, a nie kropek. Bruzdkowanie częściowe powierzchniowe. Na rysunku okrągła komórka jajowa, wypełniona żółtkiem. Komórka otoczona jest siateczką.
Typy komórek jajowych oraz ich występowanie u poszczególnych taksonów.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 1
R9GDsfaf03VLl
Na podstawie analizy schematu wyjaśnij, na czym polega zróżnicowanie jaj polilecytalnych na telolecytalne i centrolecytalne. (Uzupełnij).
Polecenie 2
R1BZpNDE91osc
Na podstawie analizy schematu określ typy komórek jajowych, jakie występują u kręgowców. Wyjaśnij, jak typ komórki wpływa na sposób i przebieg bruzdkowania. (Uzupełnij).