Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1EPkAKnz2Kfz1
Ilustracja interaktywna przedstawia ewolucję budowy kręgosłupa u ryb, płazów, gadów, ptaków i ssaków. 1. Na ilustracji jest szkielet ryby. Na czerwono zaznaczono kręgosłup. Jest stosunkowo prosty, w części ogonowej odchylony ku górze. Kręgi dwuwklęsłe (amficeliczne). Na ilustracji jest kręg mocno wklęsły w dolnej części po dwóch stronach. Dolna część jest stosunkowo wąska. W górnej części jest podłużny element - wyrostek. 2. Na ilustracji jest szkielet płaza o wydłużonym ciele zakończonym ogonem. W części tułowia jest nieco wygięty ku górze, następnie opada ku części ogonowej. U płazów ogoniastych występują kręgi tyłowklęsłe (opistoceliczne). Na ilustracji jest kręg. Jest wypukły z lewej strony i wklęsły z prawej. W górnej części kręgu są wyrostki. U płazów bezogonowych – kręgi przodowklęsłe (proceliczne). Na ilustracji jest kręg. Jest wklęsły z lewej strony, wypukły z prawej. W górnej części kręgu są wyrostki. 3. Na ilustracji jest szkielet jaszczurki. Odcinek szyjny jest nieco wklęsły. W tułowiu nieco wybrzuszony ku grzbietowi, w części ogonowej wklęsły. U większości gadów kręgi przodowklęsłe (proceliczne). Na ilustracji jest kręg. Na dole jest szerszy – wklęsły z lewej strony, wypukły z prawej. W górnej części kręgu są wyrostki. U krokodyli występują kręgi tyłowklęsłe (opistoceliczne). Na ilustracji jest kręg. Na dole jest szerszy – wypukły z lewej strony, wklęsły z prawej. W górnej części kręgu są wyrostki. U gekonowatych – kręgi dwuwklęsłe (amficeliczne). Na ilustracji jest kręg. Na dole jest szerszy – wklęsły z dwóch stron. W górnej części kręgu są wyrostki. U żółwi – kręgi dwuwypukłe. Na ilustracji jest kręg. Na dole jest szerszy – wypukły z dwóch stron. W górnej części kręgu są wyrostki. 4. Na ilustracji jest szkielet ptaka. Kręgosłup na odcinku szyjnym jest nieco wklęsły. Przez tułów biegnie stosunkowo prosto, poziomo. W odcinku szyjnym kręgi siodełkowate (heteroceliczne). Na ilustracji jest kręg. W dolnej części jest szerszy. Z lewej strony jest nieco wypukły, a potem wklęsły, z prawej nieco wklęsły, a potem wypukły. W górnej części kręgu są wyrostki. 5. Na ilustracji jest szkielet psa, małpy i człowieka. W przypadku psa i małpy stosunkowo prosty, poziomy, w części tułowia. U człowieka nieco wypukły na odcinku piersiowym i delikatnie wklęsły w rejonie lędźwiowym i ponownie nieco wybrzuszony w okolicy krzyżowej. Kręgi płaskie (platyceliczne). Na ilustracji jest kręg. Na dole jest szerszy nieznacznie wklęsły z dwóch stron. W górnej części kręgu są wyrostki.
Ewolucja budowy kręgosłupa.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 1
RkN5tshN8Cbp5
Omów budowę kręgu szczytowego (atlasu) i kręgu obrotowego (obrotnika). Podaj przyczynę braku krążka międzykręgowego między kręgiem szczytowym a obrotowym. (Uzupełnij).
Polecenie 2
RJW6nYjLeiFu8
Porównaj budowę kręgów piersiowych i lędźwiowych. (Uzupełnij).