Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Przeanalizuj mapę Polski, na której zaznaczono fałdowania paleozoiczne i alpejskie. Nazwij i scharakteryzuj obszar, w którym znajduje się twoje miejsce zamieszkania.

Zapoznaj się z opisem mapy Polski, na której zaznaczono fałdowania paleozoiczne i alpejskie. Nazwij i scharakteryzuj obszar, w którym znajduje się twoje miejsce zamieszkania.

R18PeNgo1gcWW
(Uzupełnij).
RlI25ZKDJsxWm1
Ilustracja interaktywna. Na mapie Polski zaznaczono obszary fałdowań palezoicznych i alpejskich. Na północy mapy jest Wyniesienie Łeby. Na południe od Mierzei Wiślanej zaznaczono Obniżenie Nadbałtyckie. Poniżej niego jest Niecka Brzeżna. Na wschód od niecki i obniżenia jest Wyniesienie Mazursko-Suwalskie. Na południe od wyniesienia leży Obniżenie Podlaskie. Na zachód od niego jest Niecka Warszawska, a na południe Wyniesienie Sławatycz. Poniżej Wyniesienia Sławatycz leży Obniżenie Nadbużańskie. Wszystkie te elementy należą do platformy prekambryjskiej, czyli wschodnioeuropejskiej. Wyniesienia to wyniesienia części podłoża platformy, obniżenia to obniżenia części podłoża platformy. Na zachód od platformy prekambryjskiej jest obszar fałdowań paleozoicznych (kaledonidy, hercynidy). Platforma paleozoiczna obejmuje znaczny obszar północno-zachodni, zachodni, Polski centralnej oraz południowo-wschodnią część mapy. W obszarze fałdowań paleozoicznych mieści się Niecka Pomorska, Wał Kujawsko-Pomorski Niecka Szczecińska, Niecka Mogileńsko-Łódzka, Monoklina Przedsudecka, Monoklina Śląsko- Krakowska, Niecka Miechowska, Rów Lubelski. W obszarze fałdowań paleozoicznych leżą również Góry Świętokrzyskie wraz ze skałami sfałdowanymi i wypiętrzonymi, a także Sudety wraz ze skałami sfałdowanymi i wypiętrzonymi. To także obszary płytkiego występowania sfałdowanego podłoża. W pobliżu Sudetów leży Niecka Północnosudecka, Zapadlisko Śródsudeckie oraz Zapadlisko Śląsko-Krakowskie w ich południowej części. Na południu Polski zaznaczono Karpaty, które są na obszarze fałdowań kenozoicznyc (alpiny). Powyżej Karpat jest Zapadlisko Przedkarpackie, również z kenzoiku. Na terenie Karpat zaznaczono ważniejsze przesunięcia. Na terenie Sudetów i Gór Świętokrzyskich zaznaczono ważniejsze uskoki.
Obszary fałdowań palezoicznych i alpejskich. Podział wg A. Żelaźniewicza i in.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/. Oprac. na podstawie: Regionalizacja tektoniczna Polski, A. Żelaźniewicz i in. (red.), Komitet Nauk Geologicznych PAN, Wrocław 2011. Dostępne w internecie: kngpan.agh.edu.pl.