Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑blue

Doświadczenie: reakcje wybranych węglowodorów ze związkami typu HX

bg
1
Polecenie 1

Zaprojektuj doświadczenie w celu zbadania aktywności wybranych węglowodorów wobec związków typu HX. Na podstawie problemu badawczego, postaw hipotezę. Opisz przewidywane obserwacje, a następnie zbuduj równania reakcji zachodzących w probówkach. Na podstawie wyników doświadczeń, oszacuj, które z wymienionych substratów reagują ze związkami typu HX.

R1BW2cHHrPRk0
Problem badawczy: Które z wybranych substratów organicznych reagują ze związkami typu HX?. Hipoteza: (Uzupełnij). Sprzęt i odczynniki laboratoryjne:butla z gazowym HBr;heksan;heks-1-yn;heks-1-en;benzen;woda;cztery probówki;cztery krystalizatory;rurka do wprowadzania gazu.

Instrukcja wykonania doświadczenia

Przeanalizuj poniższą grafikę interaktywną pod kątem przeprowadzenia doświadczenia (górna część). Grafika zawiera cztery różne zestawy reakcyjne różniące się zawartością probówek.

RmEXs2L9HYAno1
Ilustracja przedstawiająca osiem zestawów. Na górze znajdują się cztery zestawy składające się z krystalizatora wypełnionego wodą, zanurzonej w nim do góry dnem probówki wypełnionej węglowodorem oraz butli z gazowym bromowodorem, od którego poprowadzono wężyk wprowadzony do wnętrza odwróconej do góry dnem probówki. W pierwszym zestawie w probówce znajduje się heksan, w drugim heks-1-en, w trzecim heks-1-yn, zaś w czwartym benzen. Poniżej znajdują się zestawy po odkręceniu zaworów z gazowym bromowodorem oraz przeprowadzeniu reakcji. Dla pierwszego i czwartego zestawu gaz zebrał się w probówkach. Dla zestawu drugiego oraz trzeciego gaz nie zebrał się w probówkach, a poziom cieczy w krystalizatorach podniósł się. 1. Czynności potrzebne do wykonania doświadczenia (1) Umieszczamy krystalizator wypełniony wodą, następnie napełniamy probówki kolejno:
  • heksanem (1),
  • heks‑1-enem (2),
  • heks‑1-ynem (3),
  • benzenem (4).

Probówki umieszczamy w krystalizatorze dnem do góry, jak to zostało zaprezentowane na grafice., 2. Czynności potrzebne do wykonania doświadczenia (2) Do wnętrza probówek wprowadzana jest rurka z butli zawierającej gazowy bromowodór (HBr).

Zawory butli zostają odkręcone i do wnętrza probówek dostaje się za pomocą rurki gazowy HBr.
Grafika interaktywna pt. Reakcje wybranych węglowodorów ze związkami typu HX na przykładzie HBr
Źródło: GroMar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RpcaMOCE6rDBv
Obserwacje w probówce nr 1 (Uzupełnij). Równanie reakcji chemicznej do probówki nr 1.

Równania reakcji chemicznych:

Uwaga! W przypadku alkinów produkt reakcji zależy od ilości związku HX. Rozważ obie możliwości.

R18fEILm8CC5L
(Uzupełnij).
RI9bUpQehD8xb
(Uzupełnij).
RFj0xfdNAD7u8
Wnioski (Uzupełnij).
bg
1
Ćwiczenie 1

Wskaż prawidłową odpowiedź. Do jakiej grupy należą związki organiczne, które wykazały aktywność w przypadku reakcji z gazowym bromowodorem ?

R1A7luEuQ0E7r
Do jakiej grupy należą węglowodory, które uległy reakcji? Możliwe odpowiedzi: 1. Węglowodory nasycone, 2. Węglowodory nienasycone, 3. Węglowodory aromatyczne
RtLUcjm8EC9RB
(Uzupełnij).
R1SR1FMFhQK3e
Ćwiczenie 2
Które z wymienionych poniżej związków organicznych wykażą aktywność chemiczną wobec gazowego bromowodoru? Zaznacz wszystkie prawidłowe odpowiedzi. Możliwe odpowiedzi: 1. eten, 2. etan, 3. benzen, 4. acetylen
bg
1
Ćwiczenie 3

Napisz w zeszycie równanie reakcji chemicznej heks‑1-ynu z nadmiarem gazowego bromowodoru.

RHdHne6eA0NNh
(Uzupełnij).
RWcB3QA9dBAAw
(Uzupełnij).