Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Polecenie 1

Przeanalizuj grafikę interaktywną i rozwiąż zadanie maturalne.

Zapoznaj się z opisem grafiki interaktywnej i rozwiąż zadanie maturalne.

Jednym z najbardziej znanych przykładów zachodzenia ewolucji „na naszych oczach” jest melanizm przemysłowy u ćmy zwanej krępakiem brzozowym (Biston betularia).

RJjaK6Tpjhlly
Na ilustracji na pniu drzewa są dwa motyle. Jeden jest ciemnobrązowy. To odmiana melanistyczna krępaka brzozowego (Biston betularia). Dugi motyl jest jasnobrązowy. To odmiana typowa krępaka brzozowego (Biston betularia)
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o. o., licencja: CC BY 3.0.

Ćmy tego gatunku występują w dwóch, warunkowanych genetycznie, typach ubarwienia – jasnym i ciemnym. W ciągu dnia przebywają one na korze drzew i wtedy istotne znaczenie ma ubarwienie osobników, pozwalające im „zlewać” się z otoczeniem i być niewidocznymi dla ptaków.

Zaobserwowano, że w XIX w. na terenach Anglii przeważały ćmy o jasnym ubarwieniu. Na przełomie wieku XIX i XX na terenach przemysłowych zaobserwowano upowszechnienie się osobników ciemnych.

RUArPeZ8GUSfM
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
Polecenie 2
RNSzsLv1sugMI
Wymień przykłady innych. (Uzupełnij).