Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RNWpAgWst8sTX1
Grafika przedstawia porównanie budowy przednercza, pranercza oraz zanercza. Po lewej stronie grafiki przedstawiono przednercze. Jest to typ nerki zbudowanej z szeregowo ułożonych, orzęsionych kanalików, które otwierają się do jamy ciała, skąd pobierają zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii. Przewody wyprowadzające każdego z lejków uchodzą do wspólnego przewodu wyprowadzającego, który usuwa mocz do środowiska zewnętrznego. Ten typ nerki występuje u zarodków bezowodniowców (ryb, płazów). Na środku grafiki znajduje się pranercze. Jest to typ nerki, której podstawowym elementem anatomicznym i czynnościowym jest nefron. Składa się on z orzęsionego lejka, który wyłapuje zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii z jamy ciała, oraz ciałka nerkowego, w którym znajduje się kłębuszek naczyń włosowatych otoczony torebką Bowmana. Jej ściany tworzą jamę, do której przefiltrowywane są składniki osocza krwi. Zewnętrzna ściana torebki Bowmana przechodzi w ścianę kanalika nerkowego, a jama torebki przechodzi w światło tego kanalika. Ten typ nerki występuje u dorosłych bezowodniowców (ryb, płazów), oraz u zarodków owodniowców (gadów, ptaków, ssaków). Po prawej stronie grafiki widoczne jest zanercze. Jest to typ nerki, której podstawowym elementem anatomicznym i czynnościowym jest nefron zbudowany z ciałka nerkowego i kanalików: proksymalnego, pętli Henlego, dystalnego i zbiorczego. Nerka ma własne przewody wyprowadzające mocz − kielichy i miedniczki nerkowe, przechodzące w parzyste moczowody, wyprowadzające mocz do pęcherza moczowego. Z niego, za pośrednictwem cewki moczowej, mocz usuwany jest na zewnątrz. Ten typ nerki występuje u dorosłych owodniowców (gadów, ptaków, ssaków). Dodatkowo wyróżniono w budowie przednercza oraz pranercza orzęsiony lejek, którego nie ma w budowie zanercza. Natomiast kłębuszek nerkowy, oraz kulista Torebka Bowmana występują zarówno w budowie pranercza oraz zanercza, jednak nie są one elementem budowy przednercza.
Budowa przednercza, pranercza i zanercza
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 1
R1TICJjsUiHj0
Korzystając w informacji przedstawionej na schemacie oraz własnej wiedzy, wyjaśnij, na czym polega podobieństwo przednerczy do metanefrydiów pierścienic. (Uzupełnij).
Polecenie 2
RuVQp4bpZeiaK
Na podstawie analizy schematów porównaj budowę przednerczy i pranerczy. W odpowiedzi uwzględnij jedną cechę wspólną i jedną różnicę. (Uzupełnij).
Polecenie 3
RNCjEm1OAuC7e
Na podstawie schematu określ tendencję ewolucyjną w budowie nerek kręgowców. (Uzupełnij).