Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Polecenie 1

Jakie znasz typy środków używanych w uprawie roślin? Korzystając z załączonej grafiki interaktywnej, zapoznaj się z typami nawozów wykorzystywanych w rolnictwie.

Jakie znasz typy środków używanych w uprawie roślin? Korzystając z opisu grafiki interaktywnej, zapoznaj się z typami nawozów wykorzystywanych w rolnictwie.

1
RuccI1nVKkvce1
NAWOZY NATURALNE to nawozy pochodzenia zwierzęcego, tj. obornik, gnojówka i gnojowica oraz guano, które zawierają niezbędne dla roślin składniki pokarmowe w postaci związków organicznych. Na zdjęciu rolnik jadący traktorem. Rozrzuca na polu obornik. W rolnictwie, aby zwiększyć plony często stosuje się nawozy. Rolnicy często wykorzystują nawozy naturalne, czyli odchody zwierząt hodowanych w gospodarstwie. Nawozy naturalne przed użyciem powinny być właściwie przechowywane w szczelnych zbiornikach, które chronią wody powierzchniowe i podziemne przed skażeniem. Nawozy organiczne to nawozy wyprodukowane z substancji organicznej lub z mieszanin substancji organicznych, tj. kompost, biohumus, plony uboczne, np. słoma, liście buraczane. Na zdjęciu kompostownik z licznymi odpadkami z warzyw. Rolnicy mogą wykorzystywać nawozy organiczne, które są wytwarzane z odpadów roślinnych. Nawozy organiczne są łatwiejsze do przechowywania. Kompost może być produkowany i przechowywany na terenie ogrodu, w którym zostanie wykorzystany. Nawozy mineralne to potocznie zwane nawozami sztucznymi, substancje używane w uprawie roślin w celu wzbogacenia gleby w składniki pokarmowe niezbędne dla rozwoju roślin i polepszenie jej właściwości fizycznych, chemicznych i biologicznych. Na zdjęciu granulki. W rolnictwie stosowane są różne rodzaje nawozów sztucznych od azotowych, przez fosforowe i potasowe do wapniowych. Każde z nich posiada różne zastosowanie np. nawozy azotowe wpływają na zwiększenie masy plonu oraz wydłużenie okresu wegetacji. NAWOZY ZIELONE to świeża masa roślinna wprowadzona do gleby w celu podniesienia jej żyzności. Do uprawy na nawóz zielony najlepiej nadają się rośliny motylkowe (np. łubin żółty, seradela, peluszka). Na zdjęciu roślina o drobnych kwiatkach i okrągłych liściach. Nawozy zielone dostarczają substancji organicznych i wzbogacają glebę w składniki mineralne. Chronią przed wysuszeniem się gleby. Hamują kiełkowanie i rozwój chwastów. Wspomagają tworzenie się próchnicy glebowej i jej spulchnianie. PODSUMOWANIE: Zrównoważone rolnictwo kieruje się Zwykłą Dobrą Praktyką Rolniczą, co pozwala na zachowanie równowagi między rolnictwem, a środowiskiem naturalnym.
Typy nawozów
Źródło: GroMar Sp. z o.o. oprac. na podst. https://nawozy.pl/strefa-wiedzy/ekspert-radzi/wartosc-nawozow-naturalnych/[dostęp: 01.02.2020 r.], licencja: CC BY-SA 3.0.
Ćwiczenie 1

Wymień rodzaje nawozów, które może zastosować rolnik w swoim gospodarstwie.

RqQEpBVlQ4CyG
Odpowiedź: (Uzupełnij).
R60HdTWfsmaiH
Ćwiczenie 2
Uzupełnij zdanie, tak aby było prawdziwe poprzez wybranie prawidłowej odpowiedzi: Zrównoważone rolnictwo pozwala na.... Możliwe odpowiedzi: 1. zachowanie równowagi między rolnictwem, a środowiskiem naturalnym., 2. zachowanie równowagi między środowiskiem sztucznym, a środowiskiem naturalnym., 3. zachowanie równowagi między rolnictwem, a środowiskiem sztucznym.
R1HpbFJAXDwvE
Ćwiczenie 3
Jakie cechy budowy powinien posaidać zbiornik na nawóz naturalny? Możliwe odpowiedzi: 1. Dno zbiornika powinno być niepszepuszczalne., 2. Ściany zbiornika powinny być nieprzepuszczalne., 3. Obie odpowiedzi są prawidłowe.