Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Polecenie 1
R1ElVFkBZCmaS
Na podstawie poniższej grafiki interaktywnej scharakteryzuj sposoby pobierania i transportu cząsteczek pokarmowych. W odpowiedzi uwzględnij rodzaj pobieranych cząsteczek, etapy transportu i struktury biorące w nim udział. (Uzupełnij).
R1XQnNeXVknCL1
Grafika przedstawia sposoby transportu cząsteczek. Na pierwszej ilustracji od lewej ukazano fagocytozę. Umożliwia ona pobieranie większych cząstek pokarmowych, np. całych bakterii i innych komórek, które otaczane są przez wypustki cytoplazmatyczne, a następnie zamykane w utworzonym w ten sposób pęcherzyku, zwanym wodniczką pokarmową. Po połączeniu się wodniczki z lizosomem zawierającym enzymy trawienne następuje strawienie pobranego pokarmu. Niewykorzystane resztki zostają usunięte poza komórkę przez zlanie się błony wodniczki z błoną komórkową. Na środkowym rysunku na grafice przedstawiono pinocytozę. Wiąże się ona z pobieraniem cząsteczek organicznych rozpuszczalnych w wodzie, takich jak białka, które wnikają do komórki poprzez kanaliki zakończone niewielkimi pęcherzykami. Pęcherzyki te, nazywane pęcherzykami pinocytarnymi, odrywają się następnie od kanalików i łączą z lizosomem, po czym następuje strawienie całych pęcherzyków wraz z ich zawartością. W przeciwieństwie do fagocytozy pinocytozie nie towarzyszy wydalanie (wszystko jest trawione), następuje natomiast stopniowy ubytek błony komórkowej (pęcherzyki pinocytarne, inaczej niż wodniczki pokarmowe, nie są z powrotem wbudowywane w błonę). Na ostatniej grafice przedstawiono endocytozę receptorową. Dzięki niej transportowane są specyficzne związki takie jak hormony, przeciwciała, enzymy i witaminy, które występują w małych stężeniach w otoczeniu komórki. Białka receptorowe znajdujące się na zewnętrznej stronie błony rozpoznają i wiążą związki o charakterystycznej strukturze, rozpoczynając endocytozę.
Sposoby transportu cząsteczek
Źródło: Manu5, https://www.scientificanimations.com/wiki-images/, licencja: CC BY-SA 4.0.
1
Polecenie 2
RaJr5nt5F4ROg
Opisz, jaką rolę odgrywają lizosomy podczas fagocytozy i pinocytozy. (Uzupełnij).
1
Polecenie 3
RHGyMXSgviuQm
Grafika interaktywna zamieszczona poniżej przedstawia pantofelka (Paramecium caudatum) należącego do orzęsków. Przeanalizuj ją, a następnie nazwij te elementy budowy, które są oznaczone literami „X”, „Y” i „Z”. Omów pełnione przez nie funkcje. (Uzupełnij).
RlQGbZzSlo2em1
Ilustracja przedstawia pantofelka. Ma wrzecionowaty kształt. Wewnątrz wyszczególniono organella. 1.
X, 2.
Kanał odprowadzający, o kształcie rozgwiazdy. 3.
Z, 4.
Y, 5.
Mikronukleus, o owalnym kształcie. 6.
Cytopyge, komórkowy otwór wydalniczy. 7.
Cytosom, obszar błony komórkowej o nieregularnym kształcie. 8.
Lejek, 9.
Zagłębienie okołogębowe, o podłużnym kształcie wzdłuż błony pantofelka. 10.
Rzęska
Pantofelek (Paramecium caudatum).
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 3
Rl18dIUA2OhzA
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
1
Polecenie 4
R15mgZ26qndFn
Scharakteryzuj sposoby poruszania się protistów. W odpowiedzi uwzględnij rodzaje ruchu oraz budowę odpowiadających za niego struktur. (Uzupełnij).
1
Polecenie 5
R11ZDySYDSzWF
Mapa myśli. Lista elementów:
  • Nazwa kategorii: Rozmnażanie się protistów
    • Elementy należące do kategorii Rozmnażanie się protistów
    • Nazwa kategorii: Płciowe
    • Nazwa kategorii: Bezpłciowe
    • Koniec elementów należących do kategorii Rozmnażanie się protistów
R15BIjShRjoJC
(Uzupełnij).
1
Polecenie 6
RS8I9f8bYMppj
Wyjaśnij, na czym polega koniugacja. (Uzupełnij).