Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑cyan

Odżywianie

ProtistyprotistyProtisty dzielimy na: samożywne (autotrofy), cudzożywne (heterotrofy) lub miksotroficzne (miksotrofy), tzn. cudzożywne w ciemności i samożywne (fotosyntetyzujące) w świetle.

Rf1Z11R5MicAj1
Schemat. Lista elementów:
  • Nazwa kategorii: Prostisty
    • Elementy należące do kategorii Prostisty
    • Nazwa kategorii: samożywne (autotrofy)
    • Nazwa kategorii: cudzożywne (heterotrofy)
    • Nazwa kategorii: miksotroficzne (miksotrofy)
    • Koniec elementów należących do kategorii Prostisty
bg‑turquoise

Protisty samożywne

Protisty samożywne są fotoautotrofami, tzn. wytwarzają potrzebne do życia związki organiczne w wyniku fotosyntezy. Mają one różne barwniki fotosyntetyczne oraz wytwarzają różne produkty fotosyntezy, które gromadzą jako materiał zapasowy.

Grupa systematyczna

Materiał zapasowy

Najważniejsze barwniki fotosyntetyczne

Chlorofile

Główny ksantofil

Fikobiliny

krasnorosty

skrobia krasnorostowa

a, d

luteina

fikocyjanina,
fikoerytryna

zielenice

skrobia

a, b

luteina

brak

chryzofity

chryzolaminaryna, tłuszcz

a, c

fukoksantyna

brak

okrzemki

chryzolaminaryna, tłuszcz

a, c

fukoksantyna

brak

brunatnice

laminaryna, mannitan, tłuszcz

a, c

fukoksantyna

brak

tobołki

skrobia

a, b

diadinoksantyna

brak

eugleniny

paramylon

a, b

diadinoksantyna

brak

Obecność specyficznych barwników fotosyntetycznych, które absorbują światło w nieco innym zakresie długości fali, warunkuje pionowe rozmieszczenie samożywnych protistów w zbiornikach wodnych.

R5BMtxiAe6dDm1
Schemat przedstawia rozmieszczenie samożywnych protistów w morzu. Na schemacie widoczny jest przekrój przez zbiornik wodny, w którym na różnych wysokościach rosną rozmaite rośliny. Wzniesienie znajdujące się pod wodą podzielone jest na trzy piętra. Na pierwszym z nich widoczne są zielone protisty. Piętro to sięga do głębokości 10 metrów, dochodzi do niego każdy z rodzajów światła, będących składowymi światła białego: światło fioletowe, niebieskie, zielone, żółte, pomarańczowe oraz czerwone. Znajduje się tu cyfra 1, po kliknięciu na nią rozwija się opis: Zielenice występują do głębokości około 10 m. Zawierają chlorofil a i b oraz karoteinoidy takie jak luteina czy zeaksantyna. Na drugim piętrze położnym głębiej widoczne są inne rośliny. Piętro to sięga do głębokości 20 m; dociera do niego światło niebieskie, zielone, żółte, pomarańczowe oraz niewielkim stopniu światło czerwone. Znajduje się tu cyfra 2, po kliknięciu na nią rozwija się opis: Brunatnice występują głębiej, do ok. 20 m. W ich feoplastach, oprócz chlorofili a i c zawarty jest brązowy barwnik – fukoksantyna. Ostatnie, najniżej położone piętro sięga do głębokości 50 m. Dociera do niego światło niebieskie i zielone oraz w niewielkim stopniu światło żółte. Rosną tam nieliczne rośliny wodne. Znajduje się tu cyfra 3, po kliknięciu na nią rozwija się opis: Krasnorosty występują najgłębiej, bo aż do 50 m. W ich rodoplastach oprócz chlorofili a i d znajdują się barwniki: fikocyjanina i fikoerytryna.
Rozmieszczenie samożywnych protistów w morzu.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑turquoise

Protisty cudzożywne

Sposób pobierania pokarmu przez protisty cudzożywne zależy przede wszystkim od wielkości przyjmowanych cząsteczek pokarmowych i może się odbywać na drodze wchłaniania lub pinocytozy i fagocytozy.

Fagocytoza

Umożliwia pobieranie większych cząstek pokarmowych, np. całych bakterii i innych komórek, które otaczane są przez wypustki cytoplazmatyczne, a następnie zamykane w utworzonym w ten sposób pęcherzyku, zwanym wodniczką pokarmową. Po połączeniu się wodniczki z lizosomem zawierającym enzymy trawienne następuje strawienie pobranego pokarmu. Niewykorzystane resztki zostają usunięte poza komórkę przez zlanie się błony wodniczki z błoną komórkową.

Pinocytoza

Wiąże się z pobieraniem cząsteczek organicznych rozpuszczalnych w wodzie, takich jak białka, które wnikają do komórki poprzez kanaliki zakończone niewielkimi pęcherzykami. Pęcherzyki te, nazywane pęcherzykami pinocytarnymi, odrywają się następnie od kanalików i łączą z lizosomem, po czym następuje strawienie całych pęcherzyków wraz z ich zawartością. W przeciwieństwie do fagocytozy pinocytozie nie towarzyszy wydalanie (wszystko jest trawione), następuje natomiast stopniowy ubytek błony komórkowej (pęcherzyki pinocytarne, inaczej niż wodniczki pokarmowe, nie są z powrotem wbudowywane w błonę).

Wchłanianie

Polega na przyjmowaniu prostych, niewymagających trawienia związków organicznych, np. cukrów prostych i aminokwasów, bezpośrednio z otoczenia.

Więcej informacji na temat fagocytozy znajdziesz tutaj.

bg‑turquoise

Miksotrofy

Miksotrofy to organizmy zachowujące się zależnie od warunków raz jak samożywne (autotrofy), innym razem jak cudzożywne (heterotrofy). Przykładem może być euglena zielona (Euglena viridis), należąca do rodziny Euglenaceae. Organizm ten przy nieodpowiednich warunkach świetlnych zaczyna odżywiać się martwą materią organiczną.

R12svx6TYNzg91
Przedstawiciel rodzaju Phacus z kladu Euglenozoa.
Źródło: Proyecto Agua, Flickr, licencja: CC BY-SA 2.0.
bg‑cyan

Oddychanie i wymiana gazowa

Ze względu na niewielkie rozmiary, a przez to korzystny stosunek powierzchni do objętości, protisty nie potrzebują żadnych struktur do transportu gazów, a wymiana gazowa zachodzi całą powierzchnią ciała. Formy wolno żyjące oddychają tlenowo, natomiast pasożytypasożytpasożyty wewnętrzne – beztlenowo.

bg‑cyan

Osmoregulacja i wydalanie

Protisty słodkowodne są hipertoniczne w stosunku do otaczającej je wody, a przez to narażone są na ciągły jej napływ do komórki. Pozbycie się nadmiaru wody zapewniają im wodniczki tętniącewodniczka tętniącawodniczki tętniące – specjalne organelle osmoregulacyjne, które po napełnieniu wodą kurczą się, usuwając jej nadmiar poza komórkę. Protisty morskie i pasożytnicze nie posiadają wodniczek tętniących: są izotoniczne w stosunku do otaczającego je środowiska i nie muszą przeprowadzać osmoregulacjiosmoregulacjaosmoregulacji.

Rk76xkS3HbF1m
Grafika przedstawia amebę o nieregularnym kształcie ciała. Na zdjęciu spod mikroskopu można zauważyć podłużne jądro komórkowe, oraz kulistą, półprzezroczystą wodniczkę tętniącą.
Ameba z widocznym jądrem i wodniczką tętniącą.
Źródło: Cymothoa exigua, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Wydalanie zbędnych i toksycznych produktów przemiany materii, np. związków azotowych, u protistów cudzożywnych zachodzi albo na drodze dyfuzji (gatunki żyjące w wodach słonych i pasożytnicze), albo za pomocą wodniczek tętniących (formy słodkowodne).

bg‑cyan

Rozmnażanie

RyYwup7spFjKX1
Pantofelek w trakcie podziału (po lewej). Zdjęcie wykonano w powiększeniu 200 ×.
Źródło: Marc Perkins, Flickr, licencja: CC BY-ND 2.0.

Protisty rozmnażają się bezpłciowo: organizmy jednokomórkowe przeprowadzają podział komórki, protisty wielokomórkowe natomiast wytwarzają zarodniki.

Istnieją również protisty rozmnażające się płciowo – z wytworzeniem gamet. Występuje u nich przemiana faz jądrowych i obserwuje się różne cykle życiowe: haploidalny, diploidalny oraz haplodiploidalny z przemianą pokoleń.

Więcej informacji na temat przemian pokoleń i przemian faz jądrowych znajdziesz tutaj.

Wyróżnia się też proces płciowy zwany koniugacją. Koniugacja nie jest sposobem rozmnażania, a tylko procesem wymiany genów między dwoma osobnikami. W jej wyniku zachodzi rekombinacja genów.

Więcej na temat koniugacji przeczytasz tutaj.

bg‑cyan

Wrażliwość

Odbieranie i przewodzenie bodźców zachodzi podobnie jak w komórkach zwierzęcych i warunkowane jest polaryzacją błony komórkowej (pellikulipellikulapellikuli). Pod wpływem bodźca, np. dotknięcia, pellikula ulega miejscowej depolaryzacji, która rozprzestrzenia się na wzór impulsu nerwowego, wywołując określoną reakcję. Protisty nie mają wyspecjalizowanych receptorów. Wyjątek stanowią eugleniny, u których występuje tzw. narząd światłoczuły. Tworzy go fotoreceptor odbierający bodźce świetlne i położona obok niego plamka oczna (stigma), będąca skupieniem barwnika ukierunkowującego światło na fotoreceptor.

bg‑cyan

Poruszanie się i organelle ruchu

Wśród protistów są zarówno organizmy osiadłe (np. brunatnice, krasnorosty), jak i ruchliwe. Te drugie (głównie jednokomórkowce) aktywnie zdobywają pokarm i reagują ruchem na działanie czynników środowiska. Reakcje ruchowe jednokomórkowców nazywane są taksjami.

Sposób poruszania się protistów zależy m.in. od struktury pellikuli okrywającej komórki. Jeśli jest ona cienka i elastyczna (np. ameby), komórki przyjmują postać pełzaka, który porusza się przy pomocy nibynóżeknibynóżkinibynóżek (pseudopodiów), będących wypustkami cytoplazmy o zmiennym kształcie. Gatunki o pellikuli sztywnej (np. orzęski) lub otoczone ścianą komórkową (tobołki) nie tworzą nibynóżek, a poruszają się dzięki obecności undulipodiówundulipodiaundulipodiów, do których zalicza się wici i krótsze od nich rzęski.

RoKlsqdYtJeRv
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.

Wici i rzęski mają podobną budowę wewnętrzną i składają się z dziewięciu par mikrotubul obwodowych i jednej pary mikrotubul centralnych zakotwiczonych w cytoplazmie odcinkiem nazywanym ciałkiem podstawowym (kinetosomem). W kinetosomie nie występują włókna centralne. Wszystkie protisty mogą się również poruszać biernie, niesione prądem wody lub powietrza.

RxAEas5VPeTZn1
Schemat budowy wici i rzęski.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1

Słownik

nibynóżki
nibynóżki

ruchliwe wypustki cytoplazmatyczne o nieokreślonym, zmiennym kształcie; służą do poruszania się i pobierania pokarmu; występują na przykład u ameby

osmoregulacja
osmoregulacja

zdolność organizmu lub komórki do utrzymywania równowagi wodnej i elektrolitowej płynów ustrojowych

pasożyt
pasożyt

organizm związany (okresowo lub stale) z innym organizmem, który jest jego żywicielem

pellikula
pellikula

u protistów błona komórkowa wraz z przylegającą do niej cytoplazmą (epiplazmą), w której znajdują się włókna białkowe i ewentualnie obłonione pęcherzyki

protisty
protisty

niejednorodna grupa organizmów jądrowych, których nie można zaliczyć ani do roślin, ani do zwierząt, ani do grzybów; są wśród nich organizmy samożywne i cudzożywne

undulipodia
undulipodia

błony falujące u wiciowców albo błonkowate sklejenia rzędu rzęsek – organelle ruchu u orzęsków

wodniczka pokarmowa
wodniczka pokarmowa

pęcherzyk otoczony jedną błoną; zawiera pobrany pokarm i jest miejscem jego trawienia przez enzymy dostarczone w wyniku połączenia z lizosomami; zanika po wydaleniu (egzocytoza) niestrawionych resztek pokarmu

wodniczka tętniąca
wodniczka tętniąca

organella komórkowa protistów słodkowodnych o funkcji osmoregulacyjnej, która kurczy się regularnie i usuwa na zewnątrz komórki nadmiar wody