Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RKlA9DuEARlDf1
Ilustracja przedstawia elementy budowy skóry człowieka. Opis od góry: warstwa zrogowaciała, pod którą jest kilka warstw, ostatnia to warstwa podstawna. Wymienione warstwy tworzą naskórek. W naskórku znajdują się keratynocyty i melanocyty. Pod naskórkiem leży skóra właściwa. Znajdują się w niej nastepujące elementy: gruczoły potowe (na ilustracji mają spiralny kształt, sięgają do warstwy naskórka), naczynia krwionośne, włosy. Włosy są osadzone w tkance podskórnej (leżącej poniżej skóry właściwej). Włos wyposażony jest w gruczoł potowy oraz mięsień przywłosowy. Mięsień przyczepiony jest na jednym końcu do podstawy mieszka włosowego, na drugim do dolnej tkanki naskórka. Opisano: 1. Warstwa podstawna naskórka. Warstwa rozrodcza stanowi najgłębszą warstwę naskórka, w której znajdują się przechodzące podziały mitotyczne komórki macierzyste. Komórki potomne nabłonka wędrują ku górnym, powierzchniowym warstwom naskórka. W czasie tej wędrówki oddalają się stopniowo od naczyń krwionośnych skóry właściwej. Odcięte od dopływu substancji odżywczych stopniowo obumierają i wypełniają się białkiem keratyną., 2. Warstwa rogowa naskórka. To najbardziej zewnętrzna warstwa skóry, której martwe komórki nabłonkowe złuszczają się w tempie 1000 na centymetrów sześciennych na godzinę., 3. Naskórek. Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry zbudowana z nabłonka wielowarstwowego płaskiego rogowaciejącego, którego komórki ściśle przylegają do siebie., 4. Skóra właściwa. Najgrubsza warstwa skóry (1-3 milimetrów) zbudowana z tkanki łącznej włóknistej., 5. Tkanka podskórna Przytwierdza skórę do mięśni i kości., 6. Gruczoł łojowy. Jest wytworem naskórka odprowadzającym do torebki włosa wydzielinę – łój. Najwięcej gruczołów łojowych znajduje się na skórze głowy, pleców, klatki piersiowej., 7. Włos. Wytwór naskórka składający się z wystającej ponad powierzchnię skóry łodygi włosa i znajdującego się w skórze właściwej oraz częściowo tkance podskórnej korzenia włosa., 8. Keratynocyty. Komórki naskórka ułożone w kilka warstw, wypełnione białkiem keratyną, która nie wchodzi w reakcje z wodą, dzięki czemu tworzy dla niej nieprzepuszczalną barierę., 9. Gruczoł potowy. Jest wytworem naskórka produkującym wydzielinę – pot. Najwięcej gruczołów potowych znajduje się na skórze dłoni, twarzy, podeszwie stóp., 10. Naczynia krwionośne. Tworzą gęstą sieć w skórze właściwej. Zaopatrują komórki skóry (w tym komórki warstwy podstawnej naskórka) w tlen i substancje odżywcze., 11. Melanocyty. Ilość melaniny zawartej w skórze decyduje o jej zabarwieniu (karnacji). Pod wpływem promieni słonecznych następuje aktywacja melanocytów i intensywne wytwarzanie melanosomów, co skutkuje powstaniem opalenizny. Czasami melanocyty nie wytwarzają pigmentu. Skóra u takich osób jest jasna, włosy białe, a tęczówka przybiera kolor czerwony. Stan taki nazywamy albinizmem.
Model skóry.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 1
Rbdhth7YS1uOW
Wyjaśnij, w jaki sposób skóra w okresie letnim, wystawiona na działanie słońca i wiatru, chroniona jest przed przesuszeniem i popękaniem. (Uzupełnij).
Polecenie 2
R5R8g6Zve51D8
Korzystając z różnych źródeł informacji, wyjaśnij, dlaczego skórę często nazywamy narządem zmysłu. (Uzupełnij).
Polecenie 3
RvhNYh6N7RXMi
Wyjaśnij, jakim zmianom podlega skóra w ciągu naszego życia. Uwzględnij rolę wody i elementów białkowych skóry właściwej. (Uzupełnij).