Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑yellow

Salwinia pływająca (Salvinia natans)

R1Zo5jN5Dpew51
Grafika przedstawia salwinia pływająca (Salvinia natans), drobną roślinę wodną i jej przystosowania. Jej łodygi ulistnione są okółkowo, a każdy okółek składa się z trzech liści. Dwa liście pływają na powierzchni wody. Nie mają szparek oddechowych, a ich górna powierzchnia pokryta jest sztywnymi włoskami zapobiegającymi zamoczeniu. Trzeci liść znajduje się pod wodą, a jego blaszka dzieli się na nitkowate odcinki. Salwinia nie wytwarza korzeni., Na skróconych odcinkach podwodnych liści salwinia wytwarza kupki zarodniowe. Każda z nich otoczona jest zawijką, zbudowaną z dwóch warstw komórek. Pomiędzy tymi warstwami znajduje się warstwa powietrza. Cała struktura nosi nazwę sporokarpium. W jednym sporokarpium znajduje się jedna kupka zarodniowa. Sporokarpia z zarodniami dużymi to makrosporokarpia, a z zarodniami małymi to mikrosporokarpia., Wewnątrz sporokarpiów dojrzewają makro- i mikrosporangia. W jednym mikrosporangium powstają zawsze 64 mikrospory. W każdym makrosporangium początkowo tworzą się 32 makrospory, ale wszystkie, oprócz jednej, obumierają. Zarówno makro-, jak i mikrospory otoczone są pienistą masą, twardniejącą w miarę ich dojrzewania wewnątrz zarodni. Dojrzałe sporokarpia opadają jesienią na dno zbiornika wodnego. Wiosną wypływają na powierzchnię, po czym rozpadają się. Następuje wówczas rozwój zarodników., Z mikrospory powstaje przedrośle męskie. Zbudowane jest z komórki przedroślowej i dwóch plemni. Każda plemnia zawiera cztery plemniki. Rosnące przedrośle przebija ścianę mikrosporangium, dzięki czemu uwicione plemniki mogą zostać uwolnione do wody. Następnie plemniki przedostają się do komórki jajowej znajdującej się w rodni przedrośla żeńskiego., Przedrośle żeńskie jest większe od przedrośla męskiego. Rosnąc, rozsadza ściankę zarodnika i makrosporangium. Przedrośle żeńskie zazielenia się na szczycie i tworzy rodnie. Dzięki pienistej masie, którą otoczona była makrospora, przedrośle unosi się na wodzie tak, że jego zielona część jest wynurzona. Po zapłodnieniu na przedroślu powstaje zarodek, który rozwija się w nowy sporofit.
Salwinia pływająca (Salvinia natans).
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o. na podstawie: Szweykowska A., Szweykowski J., Botanika t.2 Systematyka, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2003, licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 1
R1ZhYrtCBgaqf
Na podstawie grafiki interaktywnej omów przystosowania salwinii pływającej (Salvinia natans) do życia w środowisku wodnym. (Uzupełnij).
Polecenie 2
RmuMV4QOimyDV
Wyjaśnij, jaką funkcję pełnią sporokarpia w cyklu rozwojowym salwinii pływającej (Salvinia natans). (Uzupełnij).