Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑pink

Cykl rozwojowy roślin okrytonasiennych

1
Polecenie 1
R1S086Ev4ja8e
Przeanalizuj grafikę interaktywną, a następnie opisz przebieg cyklu rozwojowego roślin okrytonasiennych (okrytozalążkowych) na przykładzie czereśni. (Uzupełnij).
R1HoshsJc98O01
Ilustracja przedstawia przebieg cyklu rozwojowego roślin okrytonasiennych (okrytozalążkowych) na przykładzie czereśni od dojrzałego ziarna pyłku aż do powstania zalążka w dziewięciu etapach: 1. Dojrzałe ziarno pyłku zawiera gametofit męski, który składa się z dwóch komórek: wegetatywnej i generatywnej. Wewnątrz zalążków następuje rozwój gametofitu żeńskiego. 2. Ziarno pyłku trafia na znamię słupka i dochodzi do zapylenia. Z komórki generatywnej powstają dwie komórki plemnikowe. Z komórki wegetatywnej powstaje łagiewka pyłkowa, która wrasta w szyjkę i zalążnię słupka, transportując nieruchome komórki plemnikowe w kierunku zalążka. 3. Wewnątrz zalążka znajduje się gametofit żeński – woreczek zalążkowy. Łagiewka pyłkowa wrasta do wnętrza woreczka i następuje podwójne zapłodnienie: jedna komórka plemnikowa (1n) łączy się z komórką jajową (1n), w wyniku czego powstaje zygota (2n). Druga komórka plemnikowa (1n) łączy się z komórką centralną (2n), przez co powstaje tkanka odżywcza i zapasowa – bielmo wtórne (3n). 4. Po podwójnym zapłodnieniu zalążek przekształca się w nasiono. Ściana zalążni słupka rozrasta się i w ten sposób powstaje ściana owocu – owocnia. 5. Nasiono składa się z zarodka (rozwija się z zygoty), bielma wtórnego (powstaje z zapłodnionej komórki centralnej) oraz łupiny nasiennej (wykształca się z osłonek zalążka). 6. Nasiono kiełkuje, a wyrastająca siewka jest młodym sporofitem. 7. Młoda roślina rośnie i rozwija się, przyjmując ostatecznie postać wysokiego drzewa. Po osiągnięciu dojrzałości sporofit wykształca kwiaty i cykl rozwojowy powtarza się. Kwiaty czereśni są obupłciowe — mają jeden słupek oraz wiele pręcików. 8. Pręciki zawierają cztery woreczki pyłkowe, w których powstają ziarna pyłku. 9. Słupek składa się ze znamienia, szyjki i zalążni. W zalążni powstają zalążki.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Polecenie 2
R1Rk9EghzxO7K
Przedstaw przebieg i skutek podwójnego zapłodnienia występującego u roślin okrytozalążkowych. Uwzględnij ploidalność wszystkich komórek. (Uzupełnij).
Polecenie 3
R9lbUyP0yvdYG
Łączenie par. Na podstawie grafiki interaktywnej i własnej wiedzy oceń prawdziwość poniższych zdań.. Sporofit u roślin okrytonasiennych występuje w postaci dużych drzew, krzewów, krzewinek lub roślin zielnych.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Przedrośle żeńskie u roślin okrytonasiennych jest wielokomórkowe z sześciokomórkowym woreczkiem zalążkowym.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Przedrośle męskie u roślin okrytonasiennych to dwukomórkowy twór obecny w ziarnie pyłku.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Kwiatostany u roślin okrytonasiennych występują w postaci szyszek.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Nasiona roślin okrytonasiennych otacza owocnia powstająca zazwyczaj ze ściany zalążni słupka.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz