RoHfiXZ81AwVK1
Ilustracja przedstawia rozkład występowania organizmów zdolnych do fotosyntezy na różnych głębokościach w morzu oraz fale świetlne, które do danej głębokości docierają. Rysunek podzielony jest na trzy piętra. Na pierwszym piętrze, najbliżej powierzchni wody, do 10 m głębokości znajdują się zielenice. Rośliny te zawierają chlorofil i karoteinoidy takie jak luteina i zeaksantyna, dlatego wykorzystują docierające do tej warstwy fale światła fioletowego i czerwonego. Na zdjęciu widok na zatokę morską. Widoczne są zielenice na powierzchni wody. W drugiej warstwie, do 20 m od poziomu wody, występują protisty roślinopodobne – brunatnice. W ich feoplastach poza chlorofilem zawarty jest brązowy barwnik – fukoksantyna absorbujący światło żółto-zielone i żółto-niebieskie docierający do tego piętra. Na zdjęciu widoczne są brunatnice leżące na piasku, a na ilustracji schemat budowy fukoksantyny. Trzecie, najbardziej oddalone od powierzchni wody piętro skolonizowały krasnorosty. W ich rodoplastach oprócz chlorofili znajduje się barwnik: fikocyjanina i fikoerytryna, pochłaniające fale świetlne w zakresie widma barwnego niebiesko-zielonego. Na zdjęciu widoczne są krasnorosty, a na ilustracji schemat budowy jednego z barwników, jakie zawierają krasnorosty. Na pierwszym piętrze, najbliżej powierzchni wody, do 10 m głębokości znajdują się zielenice. Rośliny te zawierają chlorofil i karoteinoidy takie jak luteina i zeaksantyna, dlatego wykorzystują docierające do tej warstwy fale światła fioletowego i czerwonego. Na zdjęciu widok na zatokę morską. Widoczne są zielenice na powierzchni wody. W drugiej warstwie, do 20 m od poziomu wody, występują protisty roślinopodobne – brunatnice. W ich feoplastach poza chlorofilem zawarty jest brązowy barwnik – fukoksantyna absorbujący światło żółto-zielone i żółto-niebieskie docierający do tego piętra. Na zdjęciu widoczne są brunatnice leżące na piasku, a na ilustracji schemat budowy fukoksantyny. Trzecie, najbardziej oddalone od powierzchni wody piętro skolonizowały krasnorosty. W ich rodoplastach oprócz chlorofili znajduje się barwnik: fikocyjanina i fikoerytryna, pochłaniające fale świetlne w zakresie widma barwnego niebiesko-zielonego. Na zdjęciu widoczne są krasnorosty, a na ilustracji schemat budowy jednego z barwników, jakie zawierają krasnorosty.
Rozkład występowania organizmów zdolnych do fotosyntezy na różnych głębokościach w morzu. Światło widzialne jest częścią widma elektromagnetycznego i ma postać fal o różnej długości w przedziale ok. 380–760 nm. Gdy wiązkę światła widzialnego (tzw. białego) przepuści się przez pryzmat, który w różnym stopniu załamuje promienie o różnej długości fali, można zobaczyć spektrum barw składających się na światło widzialne. Poszczególne barwy światła odpowiadają falom o różnej długości. W plastydach barwnych organizmów fotosyntetyzujących znajdują się barwniki dostosowane do wychwytywania takich długości fal światła, jakie do nich docierają. Nazywamy to adaptacją chromatyczną. Pod wodą, co uwidoczniono na schemacie, na różnych głębokościach panują zróżnicowane warunki świetlne. Stosunkowo płytko, bo do głębokości ok. 10 metrów, docierają fale światła fioletowego i czerwonego i w takich warunkach żyją np. zielenice. Nieco głębiej występują protisty roślinopodobne – brunatnice. Mają one barwniki, które absorbują światło żółto-zielone i żółto-niebieskie. Najgłębiej docierają fale świetlne w zakresie widma barwnego niebiesko-zielonego i w takich warunkach mogą żyć krasnorosty, bowiem ich barwniki pochłaniają fale świetlne o tej długości.
Źródło: Andrzej Bogusz, licencja: CC BY 3.0.
Polecenie 1
R2Tneq3scdmls
Przeanalizuj grafikę interaktywną i wyjaśnij, jakie różnice w pochłanianiu widma światła białego wykazują zielenice, brunatnice i krasnorosty? (Uzupełnij).
Polecenie 2
R1iUV9kwQEidE
Wyjaśnij dlaczego zielenice nie mogą zamieszkiwać miejsc na dnie oceanicznym położonych poniżej 20 m głębokości? (Uzupełnij).