Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Przemiany gazu doskonałego – powtórzenie

Grafika interaktywna ilustruje, jak obliczyć pracę wykonaną przez gaz podczas zmiany objętości. Obejrzyj grafikę interaktywną i wykonaj ćwiczenia.

Wykorzystaj zdobytą wiedzę i postaraj się prawidłowo wykonać polecenie, które tłumaczy,  jak obliczyć pracę wykonaną przez gaz podczas zmiany objętości. Następnie wykonaj ćwiczenia.

R122hrO0xga4p
Ilustracja interaktywna 1. W przemianie izobarycznej rozprężający się gaz, który przesunął tłok o Δx, wykonał pracę:
W = F · Δx
Siła parcia gazu F to iloczyn ciśnienia gazu i pola powierzchni tłoka S:
F = p · S, 2. Praca gazu wynosi:
W = p · S · Δ x
czyli
W = p · ΔV, 3. Na wykresie zależności ciśnienia od objętości praca równa jest polu pod wykresem., 4. W dowolnej przemianie praca gazu, który zwiększył objętość o minimalną wartość ΔV wynosi ΔW = p · ΔV, 5. Praca wykonana przez gaz podczas zwiększania objętości od V1 do V2 równa jest sumie elementarnych prac ΔW, czyli polu pod wykresem zależności ciśnienia od objętości w zakresie od objętości początkowej V1 do objętości końcowej V2.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
Polecenie 1
Rson3li9YQA8k
W przemianie izobarycznej rozprężający się gaz, który przesunął tłok o Δx, wykonał pracę:
W = F · Δx.
Siła parcia gazu F to iloczyn ciśnienia gazu i pola powierzchni tłoka S:
F = p · S. Praca gazu wynosi:
W = p · S · Δ x,
czyli
W = p · ΔV. Na wykresie zależności ciśnienia od objętości praca równa jest polu pod wykresem. W dowolnej przemianie praca gazu, który zwiększył objętość o minimalną wartość ΔV, wynosi ΔW = p · ΔV. Praca wykonana przez gaz podczas zwiększania objętości od V1 do V2 równa jest sumie elementarnych prac ΔW, czyli polu pod wykresem zależności ciśnienia od objętości w zakresie od objętości początkowej V1 do objętości końcowej V2.
Ćwiczenie 1

Przeanalizuj wykresy przedstawiające przemianę izotermiczną i adiabatyczną i wybierz wszystkie prawdziwe stwierdzenia:

Zapoznaj się z opisem wykresów przedstawiających przemianę izotermiczną i adiabatyczną i wybierz wszystkie prawdziwe stwierdzenia:

R16PzX6LHG8he
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
RxECWPP2OKrUN
Możliwe odpowiedzi: 1. Praca gazu podczas rozprężania w przemianie izotermicznej jest zawsze większa od pracy gazu podczas takiego samego rozprężania w przemianie adiabatycznej., 2. Praca gazu podczas rozprężania w przemianie adiabatycznej jest zawsze większa od pracy gazu podczas takiego samego rozprężania w przemianie izotermicznej., 3. Praca gazu podczas rozprężania od objętości V1 do objętości V2 w przemianie izotermicznej jest większa od pracy gazu podczas takiego samego rozprężania w przemianie adiabatycznej., 4. Praca gazu podczas rozprężania od objętości V1 do objętości V2 w przemianie izotermicznej jest mniejsza od pracy gazu podczas takiego samego rozprężania w przemianie adiabatycznej., 5. Praca gazu podczas rozprężania od objętości V2 do objętości V3 w przemianie izotermicznej jest większa od pracy gazu podczas takiego samego rozprężania w przemianie adiabatycznej., 6. Praca gazu podczas rozprężania od objętości V2 do objętości V3 w przemianie izotermicznej jest mniejsza od pracy gazu podczas takiego samego rozprężania w przemianie adiabatycznej.
1
Ćwiczenie 2

Siła zewnętrzna wykonuje pracę sprężając gaz od objętości V1 do objętości V2. Na jaką formę energii zamienia się ta praca w przemianie:

a) izotermicznej,

b) adiabatycznej.

uzupełnij treść