Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Polecenie 1

Przeanalizuj poniższą galerię grafik interaktywnych i dokonaj analizy. Wykresy przedstawiają zmiany liczby ludności dziesięciu największych miast Polski w różnych okresach. Sformułuj wnioski i wskaż możliwe przyczyny spadku lub wzrostu tych liczb.

1
RGGmoiENPzMRa1
(Uzupełnij).
Polecenie 2

Na podstawie grafiki interaktywnej scharakteryzuj rozmieszczenie największych i najmniejszych miast pod względem liczby ludności w Polsce. Oceń, w których województwach dominuje najwięcej dużych miast, a w których najwięcej małych. Czym jest to spowodowane?

Rn1po0mp6UDFY
(Uzupełnij).
RH2iXkiKbWNte1
Mapa Polski przedstawia podział na województwa i powiaty. W ich obrębie zaznaczono rozmieszczenie miast z odpowiadającą im liczbą mieszkańców. Miasta z liczbą mieszkańców powyżej 500 tysięcy to Poznań, Warszawa, Łódź, Wrocław, Kraków. Miasta od 200 do 500 tysięcy mieszkańców to Gdynia, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Toruń, Białystok, Lublin, Radom, Częstochowa, Katowice, Sosnowiec. Największe skupisko miast od 100 do 200 tysięcy mieszkańców jest w województwie śląskim. Ponadto miasta te występują w województwie warmińsko mazurskim, lubuskim, podkarpackim, świętokrzyskim. Największe skupisko miast od 50 do 100 tysięcy mieszkańców występuje w województwie śląskim. Ponadto występują one w województwie dolnośląskim, podkarpackim, małopolskim, wielkopolskim, mazowieckim, lubelskim, kujawsko pomorskim. W każdym województwie występują miasta z liczbą mieszkańców w przedziałach od 20 do 50 tysięcy oraz od 10 do 20 tysięcy.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.