Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑cyan

Osmoza w komórkach roślinnych

R12lcrXM9rY0e1
Ilustracja interaktywna przedstawia trzy komórki. Każda z nich zanurzona jest w innym roztworze: hipertonicznym, izotonicznym, hipotonicznym. Roztwór hipertoniczny: 1. Komórka roślinna umieszczona w roztworze hipertonicznym oddaje wodę na zasadzie osmozy. Woda przemieszcza się z komórki do roztworu zewnątrzkomórkowego. 2. Komórka oddaje wodę do roztworu zewnątrzkomórkowego, ponieważ między komórką a środowiskiem zewnętrznym istnieje gradient potencjału wody. Komórka ma wyższy potencjał wody, a roztwór zewnątrzkomórkowy ma niższy potencjał wody. W miarę ubytku wody w komórce potencjał osmotyczny staje się bardziej ujemny, a potencjał turgorowy maleje do 0. W efekcie potencjał wody w komórce maleje. Skutkiem osmotycznej utraty wody jest zjawisko plazmolizy, czyli sytuacji, w której protoplast komórki się obkurcza, a błona komórkowa odstaje od ściany komórkowej. Roztwór izotoniczny: 3. Komórka roślinna umieszczona w roztworze izotonicznym wymienia wodę na zasadzie osmozy. Jednakowa ilość wody przemieszcza się z komórki do roztworu zewnątrzkomórkowego i w kierunku przeciwnym, czyli z roztworu zewnątrzkomórkowego do komórki. 4. Komórka i roztwór zewnątrzkomórkowy pozostają w stanie równowagi dynamicznej, ponieważ między komórką a środowiskiem zewnętrznym nie występuje gradient potencjału wody. Komórka i roztwór zewnątrzkomórkowy mają taką samą wartość potencjału wody. Roztwór hipotoniczny: 5. Komórka roślinna umieszczona w roztworze hipotonicznym pobiera wodę na zasadzie osmozy. Woda przemieszcza się z roztworu zewnątrzkomórkowego do komórki. 6. Komórka pobiera wodę z roztworu zewnątrzkomórkowego, ponieważ między komórką a środowiskiem zewnętrznym jest obecny gradient potencjału wody. Komórka ma niższy potencjał wody, a roztwór zewnątrzkomórkowy ma wyższy potencjał wody. W miarę napływu wody do komórki potencjał osmotyczny staje się mniej ujemny, a potencjał turgorowy rośnie do wartości dodatnich. Skutkiem osmotycznego napływu wody jest uzyskanie stanu pełnego turgoru.
Komórka w roztworze hipertonicznym, izotonicznym i hipotonicznym. Woda przemieszcza się zgodnie z różnicą stężeń, czyli z gradientem potencjału wody, od komórki o wyższym potencjale (tzn. mniej ujemnym) do komórki o potencjale niższym (tzn. bardziej ujemnym).
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
1
Polecenie 1
R13ylNRjraJNY
Rozstrzygnij, w jakim roztworze – hipertonicznym czy hipotonicznym – należy umieścić komórkę splazmolizowaną, aby zaobserwować zjawisko deplazmolizy. Odpowiedź uzasadnij, odnosząc się do gradientu potencjału wody oraz kierunku przepływu wody między komórką a środowiskiem zewnętrznym. (Uzupełnij).
1
Polecenie 2
R1DpSAw2hC3Pc
Udowodnij, że komórka zwierzęca nie może ulec plazmolizie. Odpowiedź uzasadnij, odnosząc się do budowy komórki zwierzęcej. (Uzupełnij).
bg‑cyan

Potencjał wodny

R5LvvtjMsFjXT1
Ilustracja interaktywna przedstawia jednopędową roślinę rosnącą w ziemi. Ukazany jest jej system korzeniowy i pęd główny z liśćmi. W ziemi znajdują się niebieskie strzałki, które kierują się w stronę korzeni, a następnie przez łodygę dostają się do górnych liści, z których wydostają się na zewnątrz do atmosfery. Poszczególne elementy ilustracji od dołu są po kolei oznaczone różnokolorowymi klamrami. Klamry są ponumerowane, zawierają opisy wraz z wzorami. Są one następujące. 1. Roztwór glebowy. ΨIndeks dolny w = −0,1 MPa. 2. Korzeń. ΨIndeks dolny w = −0,4 MPa. 3. Łodyga. ΨIndeks dolny w = −0,7 MPa. 4. Liść. ΨIndeks dolny w = −1,5 MPa. 5. Atmosfera. ΨIndeks dolny w = −80 MPa.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Polecenie 3
R10G5vxbcA4l5
Wyjaśnij zależność między gradientem potencjału wody w układzie gleba–roślina a zdolnością rośliny do pobierania wody z podłoża. (Uzupełnij).