Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1TZMERWTRZST1
Ilustracja interaktywna przedstawia hormonalną kontrolę czynności męskiego układu rozrodczego. W górnej części schematu jest ludzki mózg. W jego centralnej części zaznaczono podwzgórze. Od mózgu strzałka w dół, przy strzałce znak plus. Opis. Gonadoliberyna. Uwalniana przez podwzgórze gonadoliberyna stymuluje wydzielanie hormonów gonadotropowych, czyli lutropiny i folikulotropiny, przez przedni płat przysadki mózgowej. Strzałka prowadzi do dwóch elementów przypominających kształtem łzę. Obok napis: przedni płat przysadki mózgowej. Od niego dwie strzałki w dół. Przy strzałkach znaki plus. Przy strzałce po lewej stronie numer dwa. Opis. Lutropina (LH). Hormony LH stymulują komórki śródmiąższowe Leydiga do produkcji testosteronu i innych androgenów, co pobudza spermatogenezę w kanalikach nasiennych. Strzałka prowadzi do napisu: komórki Leydiga. Tu strzałka w dół . Przy strzałce numer 3. Opis. Androgeny. Hormony te, do których należy m.in. testosteron, odpowiadają za rozwój męskich narządów płciowych, biorą także udział w rozwoju i utrzymywaniu tzw. wtórnych cech płciowych męskich, takich jak budowa ciała, owłosienie, głos. Wpływają również na popęd seksualny. Strzałka prowadzi do napisu efekty androgenowe. Strzałka od przedniego płata przysadki mózgowej po prawej stronie. Tu numer 4. Opis. Folikulotropina (FSH). Hormony FSH stymulują komórki Sertolego do wydzielania płynu bogatego we fruktozę, który odżywia rozwijające się plemniki. Inicjuje także proces spermatogenezy. Ponadto pobudza wydzielanie inhibiny – białka wiążącego androgeny. Strzałka prowadzi do napisu: komórki Sertolego. Na wysokości komórek Leydiga i Sertolego napis: jądra. Od komórek Sertolego i Leydiga strzałki do napisu: spermatogeneza. Od komórek Leydiga strzałka do przedniego płata przysadki mózgowej. Przy strzałce jest znak minus. Opis. Testosteron. Testosteron działa hamująco na uwalnianie zarówno lutropiny i folikulotropiny przez przysadkę, jak i gonadoliberyny przez podwzgórze. Od komórek Sertolego również strzałka do przedniego płata przysadki. Przy strzałce jest znak minus. Opis. Inhibina. Inhibina działa na przedni płat przysadki, hamując wydzielanie FSH. Od komórek Leydiga strzałka ze znakiem minus w górę do podwzgórza.
Hormonalna kontrola czynności męskiego układu rozrodczego. W regulacji hormonalnej istotną rolę odgrywają ujemne pętle sprzężenia zwrotnego.
Plusami zaznaczono działanie pobudzające, natomiast minusami hamujące.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 1
R49sJy9u9jJLx
Wskaż, jakie hormony produkowane są w przednim płacie przysadki mózgowej, i krótko scharakteryzuj ich funkcje. (Uzupełnij).
Polecenie 2
R10D5BRgQCFrS
Omów rolę testosteronu w hormonalnej kontroli męskiego układu rozrodczego. (Uzupełnij).