Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Polecenie 1
R1GBCSvbJxW1G
Ilustracja i przedstawia schemat procesu bruzdkowania. Oocyt II rzędu to żeńska komórka rozrodcza człowieka w trakcie drugiego podziału mejotycznego zatrzymanego w momencie owulacji. Ma ona kulisty kształt. Następnie dochodzi do zapłodnienia. W przebiegu rozmnażania płciowego połączenie gamety żeńskiej (komórki jajowej) i męskiej (plemnika) w jedną komórkę, zwaną zygotą, która daje początek nowemu organizmowi. Do zapłodnienia dochodzi w bańce jajowodu. Zygota to komórka powstała w wyniku zapłodnienia, czyli połączenia gamety męskiej z gametą żeńską. Ma diploidalny genom. Następnie rozpoczyna się bruzdkowanie, czyli podziały mitotyczne zapłodnionej komórki jajowej. W kolejnym etapie dochodzi do podziału zygoty na dwie komórki, ok. 36 godzin po zapłodnieniu. Jest to stadium dwóch blastomerów. W stadium czterech blastomerów następuje podział zygoty na cztery komórki, 64 godziny po zapłodnieniu. Analogicznie w stadium ośmiu blastomerów dochodzi do podziału zygoty na osiem komórek, 76 godzin po zapłodnieniu. Morula, składa się z od 12 do 16 blastomerów powstałych w wyniku podziałów zygoty i otoczonych osłoną przejrzystą, 124 godziny po zapłodnieniu. Z moruli, ponad 148 godzin po zapłodnieniu, powstaje blastocysta, czyli stadium rozwoju zarodkowego, w którym wyróżnić można trofoblast i węzeł zarodkowy. Węzeł zarodkowy (embrioblast) to pluripotencjalne (czyli zdolne do różnicowania w dowolny typ komórek somatycznych) komórki macierzyste. Z nich rozwija się ciało zarodka. Następnie dochodzi do procesu gastrulacji, czyli grupowania komórek, które prowadzi do wyodrębnienia listków zarodkowych. U zarodka 12 dni po zapłodnienu możemy wyróżnić trofoblast czyli zewnętrzną warstwę komórek blastocysty, która wytwarza enzymy rozpuszczające osłonkę przejrzystą i ułatwiające implantację w macicy. Uczestniczy w powstawaniu kosmówki. Jama blastocysty to natomiast przestrzeń wypełniona płynem. Jama owodni to jama jednej z błon płodowych. Powstaje z ekto- i mezodermy. Stanowi barierę dla drobnoustrojów oraz mechaniczną ochronę, a także zapewnia wodne środowisko rozwoju zarodka i później płodu. Tarcza zarodkowa (blastodysk) zbudowana jest z dwóch warstw komórek: epiblastu i hipoblastu. Z epiblastu powstają listki zarodkowe: ektoderma, endoderma i mezoderma. Z komórek hipoblastu powstaje ostatecznie pęcherzyk żółtkowy pierwotny. Proces powstawania listków zarodkowych to gastrulacja.
Schemat procesu bruzdkowania.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
RH6wz9ezDPvvH
Określ, w którym miejscu na grafice zachodzi implantacja zarodka. (Uzupełnij).
Polecenie 2
Rpa70hbHG3IqS
Zastanów się i określ, jaki rodzaj podziałów – mitotyczne czy mejotyczne – występuje w procesie powstawania blastocysty. (Uzupełnij).