Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Polaryzacja światła przy odbiciu

Na animacji poniżej możesz zaobserwować falę elektromagnetyczną niespolaryzowaną, która uderza w pewną powierzchnię pod kątem Brewstera. Niebieskie linie są to kierunki biegu fali, natomiast bordowe – wartości pola elektrycznego. Dla uproszczenia symulacji pominięto część fali, która dostaje się pod powierzchnię. Część fali, która jest odbita, jest już spolaryzowana.

R8z6w0PXLhCGI
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.

Animacja przedstawia schematycznie zjawisko odbicia fali świetlnej niespolaryzowanej od płaskiej powierzchni, gdy kąt padania promienia świetlnego jest równy kątowi Brewstera. Na ekranie animacji widoczna jest pozioma, powierzchnia płaska, narysowana w postaci zielonego prostokąta. Na powierzchnię tę, padaj promień świetlny propagujący się wzdłuż niebieskiej i ciągłej linii, biegnącej z lewego i górnego rogu ekrany w prawo i w dół. Fala świetlna padająca na powierzchnię widoczna jest w postaci biegnącej, ciemnoczerwonej sinusoidy. Od niebieskiej linii wyznaczającej kierunek fali do obrysu sinusoid biegną czerwone strzałki symbolizujące natężenie pola elektrycznego. Kierunek wektora pola elektrycznego zmienia się w czasie, obracając się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara wokół kierunku propagacji. Po odbiciu fala propaguje się również wzdłuż niebieskiego odcinka narysowanego ciągłą linią, w prawo i w górę. Po odbiciu fala również widoczna jest w postaci biegnącej, ciemnoczerwonej sinusoidy z czerwonymi strzałkami w środku, które symbolizują kierunek i natężenie składowej elektrycznej fali świetlnej. Odbita fala jest spolaryzowana liniowo w kierunku równoległym do płaszczyzny, na którą pada. Jest to przypadek charakterystyczny, gdy promień świetlny pada na powierzchnię płaską pod kątem Brewstera, i gdy fala odbita jest całkowicie spolaryzowana liniowo.

Polecenie 1

W jakiej płaszczyźnie będzie drgać pole magnetyczne fali odbitej?