Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1LBqcl0ijcHw1
Ilustracja interaktywna przedstawia trzy typy układu krążenia zwierząt bezkręgowych: układ zamknięty na przykładzie pierścienic, częściowo otwarty na przykładzie głowonogów i otwarty na przykładzie stawonogów. 1. Układ zamknięty. Ilustracja przedstawia ciało dżdżownicy. Wzdłuż górnej części ciała biegnie naczynie grzbietowe. Wzdłuż dolnej części ciała biegną naczynia brzuszne. W przedniej części dżdżownicy pomiędzy naczyniami grzbietowymi a brzusznymi są owalne naczynia tętniące. Znajdują się w nich strzałki skierowane w dół. Pod ilustracją dżdżownicy pokazano schemat obiegu zamkniętego (ma kształt prostokąta): krew płynie górą w dół przez małe wiązki naczyń w każdym narządzie i w górę do naczyń tętniących., 2. Układ częściowo otwarty. Na ilustracji przedstawiono układ krwionośny głowonoga. W górnej części układu są naczynia krwionośne obwodowe, od lewej strony naczyń (oznaczonych kolorem jasnoniebieskim) w dół odchodzi żyła główna, łącząca się boczną żyłą główną z dwoma symetrycznie leżącymi po lewej i prawej stronie sercami skrzelowymi. Od prawej strony naczyń krwionośnych obwodowych (zaznaczonych kolorem ciemnoniebieskim) w dół biegnie naczynie do komory serca. Po lewej i prawej stronie komory serca leżą przedsionki. Naczynia odchodzące za przedsionkami oraz za sercami skrzelowymi tworzą sieć naczyń skrzeli. Nie łączą się ze sobą. Na schemacie obiegu częściowo otwartego krew odtlenowana trafia do serca skrzelowego, następnie do skrzeli. Stamtąd trafia do serca głównego jako krew utlenowana, skąd rozprowadzana jest tętnicami po narządach ciała., 3. Układ otwarty. Na ilustracji przedstawiono trzy układy krążenia stawonogów: pająka, raka i pszczoły. U pająka wzdłuż górnej części ciała biegnie aorta przednia - w głowotułowiu, która łączy się z zatoką okołosercową w odwłoku. Zatoka okołosercowa łączy się z sercem. Od serca odchodzi w stronę tylnej części odwłoka aorta tylna. Od aorty przedniej prowadzą rozgałęzienia w górę i w dół głowotułowia. Z zatoki okołosercowej, serca i aorty tylnej naczynia krwionośne rozgałęziają się w dół ciała pająka. Krew krąży w układzie naczyń, z których wylewa się do jamy ciała i powraca do naczyń. Na kolejnej ilustracji przedstawiono układ krwionośny raka. W górnej części ciała od lewej strony kolejno leżą: aorta przednia, zatoka okołosercowa otaczająca serce, aorta tylna. Poniżej serca leżą skrzela. Wzdłuż brzusznej części ciała biegnie długie naczynie krwionośne. Od naczynia odchodzą krótkie rozgałęzienia w dół ciała. Krew utlenia się w skrzelach, skąd wraca do serca. Na ostatniej ilustracji przedstawiającej pszczołę wzdłuż grzbietowej części ciała biegnie długie naczynie - w przedniej części to aorta przednia, w odwłoku jest umiejscowione serce. Serce pompuje hemolimfę ku przodowi ciała do aorty, po czym wylewa się ona i krąży w jamach ciała. Na schemacie pod trzema przykładami stawonogów pokazano układ otwarty. Hemolimfa w zatokach otaczających narządy trafia do serca, a stamtąd wylewa się do jam ciała.
Trzy typy układu krążenia zwierząt bezkręgowych.
Źródło: Englishsquare Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 1
R1eIb1HlE4lfI
Przeanalizuj grafikę interaktywną i wykaż trzy różnice zachodzące między układem krążenia owadów i pajęczaków. (Uzupełnij).
Polecenie 2
R1VoXnXnWrQXR
Opisz kierunek przepływu krwi w układzie krążenia głowonogów. (Uzupełnij).