Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Polecenie 1
1

Przeanalizuj piramidy wieku wybranych państw. Uzasadnij, z czego wynika taka struktura wieku społeczeństwa w wybranych krajach.

Przeanalizuj opisy piramid wieku wybranych państw. Uzasadnij, z czego wynika taka struktura wieku społeczeństwa w wybranych krajach.

R8gtgXUHDAJzc1
Ilustracja główna przedstawia piramidę wieku we Włoszech w 2016 roku. Piramida jest dosyć wąska na dole - w przedziale wiekowym 0-4 ma wartości 2,1% zarówno w przypadku chłopców, jak i dziewczynek. Następnie rozszerza się do przedziału wiekowego osób pomiędzy 40. rokiem życia a pięćdziesiątym rokiem życia. Najszersza jest w przedziale od 45 do 49 lat - 4% w przypadku mężczyzn, 4,1% w przypadku kobiet. Następnie piramida zwęża ku górze. Opis: Piramida Włoch to piramida społeczeństwa starzejącego się (tak, jak większości krajów w Europie). Piramida zwęża się na dole – coraz mniej rodzi się dzieci, duża grupa ludzi dożywających 70, 80 lat i więcej (zwłaszcza kobiet, które żyją dłużej). Najwięcej ludności w wieku produkcyjnym – szeroka środkowa część piramidy. Struktura wynika z poprawy warunków życia ludności (żyją dłużej).
Źródło: Grafika – tło, By fargomeD - Own work (zmodyfikowane) using data from World Population Prospects: The 2004 Revision, CC BY 2.5, https://creativecommons.org/licenses/by/2.5, [online], dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1541256, dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1541256.
RqbHXM5PUryNp1
Ilustracja główna przedstawia piramidę wieku w Arabii Saudyjskiej w 2016 roku. Piramida jest dosyć szeroka na dole - w przedziale wiekowym 0-4 lat ma wartości 4,7% w przypadku chłopców i 4,6% dziewczynek. Następnie nieco zwęża się do przedziału wiekowego 15-19 lat, po czym znowu się rozszerza do przedziału wiekowego 35-39 lat, gdzie zdecydowanie jest więcej mężczyzn 6,7% niż kobiet 4,1%. Następnie zwęża się ku górze do przedziału wiekowego 85-89 lat. Zarówno kobiety i mężczyźni stanowią w tym przedziale 0,1%. Jest to jedyny przedział wiekowy, gdzie kobiet i mężczyzn jest tyle samo, bo w pozostałych zawsze dominują liczebnie mężczyźni. Brak osób powyżej 89. roku życia. Opis: W Arabii Saudyjskiej najwięcej ludności jest w wieku produkcyjnym – szeroka środkowa część piramidy. Zwraca uwagę o wiele większa liczba mężczyzn niż kobiet w tej grupie wiekowej. Piramida jest charakterystyczna dla społeczeństwa imigracyjnego – dużo mężczyzn przyjeżdża do tego kraju do pracy na przykład przy wydobyciu ropy naftowej, w budownictwie.
Źródło: Grafika – tło, By Marek013 (zmodyfikowane)- http://esa.un.org/unpp/, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, [online], dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3255719, dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3255719.
R1ZbhkngyAzvV1
Ilustracja główna przedstawia piramidę wieku w Rosji w 2016 roku. Piramida jest dosyć stabilna. W przedziale wiekowym 0-4 ma wartości 3,4% w przypadku chłopców i 3,2% dziewczynek. Następnie nieco zwęża się do przedziału wiekowego 15-19 lat, po czym znowu się rozszerza. Najwiecej jest osób w przedziale wiekowym 25-29 lat i 30-34 lata. W tych przedziałach mężczyźni zajmują 4,2%, a kobiety w pierwszym przedziale 4,1%, a w drugim 4,2%. Piramida nieco się zwęża, osiągając dosyć wysoką wartość w przedziale wiekowym 55-59 lat - mężczyźni 3,3%, kobiety 4,2%. W przypadku starszych Rosjan, czyli w przedziałach wiekowych 85-89 oraz 90-94 przeżywa więcej kobiet. W pierwszym wymienionym przedziale jest 0,2% mężczyzn i 0,8% kobiet, a w drugim 0,1% mężczyzn i 0,3% kobiet. Opis: „Wcięcia” w bokach piramidy – są to echa niżu wojennego (lata czterdzieste dwudziestego wieku to dużo zgonów, zwłaszcza mężczyzn na wojnie i mało urodzeń). Każdy niż demograficzny po 20-30 latach rodzi następny niż, a każdy wyż demograficzny po 20-30 latach daje następny wyż demograficzny. Stąd różnice w szerokości piramidy w różnych grupach wiekowych. W najstarszych rocznikach duża nadwyżka kobiet – wyraźnie żyją dłużej.
Źródło: Grafika – tło, By PopulationPyramid.net, CC BY 3.0 IGO: http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/igo/, [online], dostępny w internecie: https://www.populationpyramid.net/pl/rosja/2016/.
RitzagjGRrkxg1
Ilustracja główna przedstawia piramidę wieku Syrii w 2016 roku. Piramida jest najszersza na dole, po czym stopniowo zwęża się ku górze. Najwięcej jest dzieci w wieku 5-9 lat - chłopców 5,8%, dziewczynek 5,5%. Od tego przedziału wiekowego piramida zaczyna się powoli zwężać. Społeczeństwo jest zdecydowanie młode. Wartości - poniżej 3% - są już od przedziału wiekowego 40-44 lata. W przypadku dojrzałego i starszego społeczeństwa kobiet jest nieco więcej niż mężczyzn, natomiast do 30. roku życia jest więcej osób płci męskiej. Opis: Zwężanie się piramidy na dole – m.in. skutek wojny w Syrii (znaczne pogorszenie warunków życia): mniejsza liczba urodzeń i duża migracja ludności z tego kraju – wyraźnie można zauważyć duży spadek odsetka ludności w wieku powyżej 19 lat.
Źródło: Grafika – tło, By PopulationPyramid.net, CC BY 3.0 IGO: http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/igo/, [online], dostępny w internecie: https://www.populationpyramid.net/pl/syria/2016/.
R1S0xuLOTmilK1
Ilustracja główna przedstawia piramidę wieku Czadu w 2016 roku. Piramida jest najszersza na dole, po czym stopniowo zwęża się ku górze. Najwięcej jest dzieci w wieku 0-4 lat - chłopców 9,3%, dziewczynek 9,2%. Piramida powoli się zwęża. Społeczeństwo jest zdecydowanie młode. Wartości - poniżej 3% - są już od przedziału wiekowego 30-34 lat. Dane są tylko do przedziału wiekowego 80-84 lata - zarówno kobiety, jak i mężczyźni zajmują 0,1% społeczeństwa. Opis: Najszersza piramida u podstawy (najwięcej młodego społeczeństwa, dzieci), wyraźnie (szybko) zmniejsza się długość słupków od podstawy ku górze, czyli utrzymuje się wysoka umieralność dzieci. Bardzo wąska górna część piramidy – niewielki udział osób starszych w społeczeństwie, niewielka przeciętna długość życia.
Źródło: Grafika – tło, By PopulationPyramid.net, CC BY 3.0 IGO: http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/igo/, [online], dostępny w internecie: https://www.populationpyramid.net/pl/czad/2016/.