Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Na podstawie grafiki interaktywnej określ, w jakich utworach uformowała się warstwa wodonośna wód wgłębnych w Niecce Mazowieckiej. Odpowiedź uzasadnij.

Na podstawie opisu grafiki interaktywnej określ, w jakich utworach uformowała się warstwa wodonośna wód wgłębnych w Niecce Mazowieckiej. Odpowiedź uzasadnij.

RXbileya2anvM
(Uzupełnij).
Polecenie 2

Na podstawie grafiki interaktywnej określ cechy fizyczne i chemiczne wód wgłębnych Niecki Mazowieckiej wynikające z budowy geologicznej i kształtu warstwy wodonośnej.

Na podstawie opisu grafiki interaktywnej określ cechy fizyczne i chemiczne wód wgłębnych Niecki Mazowieckiej wynikające z budowy geologicznej i kształtu warstwy wodonośnej.

R213QpasAcnU7
(Uzupełnij).
Polecenie 3

Na podstawie grafiki interaktywnej określ cechy budowy geologicznej, które umożliwiły występowanie wód artezyjskich w Kotlinie Warszawskiej.

Na podstawie opisu grafiki interaktywnej określ cechy budowy geologicznej, które umożliwiły występowanie wód artezyjskich w Kotlinie Warszawskiej.

R1aJr3JnqzU7X
(Uzupełnij).
RcLeZtpi9Q5bp1
Ilustracja przedstawia przekrój geologiczny. Wysokość przekroju 100 metrów, szerokość do 150 kilometrów. Po lewej stronie przekroju jest zachód, po prawej wschód. Na zachodzie do wysokości 100 metrów są wapienie jurajskie. W górnej części po lewej stronie wapieni jest fragment margli nieprzepuszczalnych kredowych, a po prawej stronie w górnej części margli nieprzepuszczalnych kredowych, a poniżej nich margli nieprzepuszczalnych kredowych. Nad wapieniami jurajskimi najbardziej górną warstwą przekroju jest warstwa zbudowana z gliny, piasków, żwirów plejstoceńskich. W centralnej części przekroju i wschodniej są kolejno następujące warstwy: od góry wspomniana warstwa gliny, piasków, żwirów plejstoceńskich, pod nią leży warstwa piasków, iłów, glinów plioceńskich. Następnie są iły mioceńskie, potem piaski oligoceńskie, a pod nimi margle nieprzepuszczalne kredowe. Warstwa gliny, piasków, żwirów plejstoceńskich jest na wysokości około 100 metrów. Warstwa piasków, iłów i gliny plioceńskiej jest na wysokości od 50 metrów poniżej poziomu morza do nieco poniżej 100 metrów. Warstwa iłów mioceńskich ma kształt łódki i występuje od 100, przez 50 metrów w głąb ziemi, i ponownie do 100 metrów. Piaski oligoceńskie występują od 100 metrów pod powierzchnią ziemi do 50 metrów nad poziomem morza. Margle nieprzepuszczalne kredowe od 100 metrów nad poziomem morza na zachodzie schematu poniżej 150 metrów, i na wschodzie wznoszą się do wysokości 50 metrów.
Grafika interaktywna przedstawiająca przekrój geologiczny Niecki Mazowieckiej
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Polecenie 4

Określ przypuszczalną genezę wód podziemnych występujących na tym obszarze i ich cechy fizyczne oraz chemiczne. Narysuj przypuszczalny przebieg zwierciadła wód podziemnych.

Na podstawie opisu schematu określ przypuszczalną genezę wód podziemnych występujących w przedstawionym obszarze i określ cechy fizyczne oraz chemiczne tych wód.

RDgTL0cZTFYCp
Schemat przedstawia przekrój. Wysokość przekroju od minus 400 m do 500 m n.p.m. Po lewej stronie przekroju jest kierunek południowo-zachodni, po prawej stronie północno-wschodni. Po lewej stronie od dołu przekroju są następujące warstwy: najniższą stanowią łupki krystaliczne z ordowiku, następnie z permu są piaskowce, nad piaskowcami są skały magmowe z permu, w tym melafiry. Nad nimi jest cienka warstwa zlepieńców z permu, następnie są piaskowce z triasu, nad piaskowcami z triasu są piaskowce z kredy, nad piaskowcami z kredy są margle z kredy, a nad nimi zlepieńce. Po lewej i prawej stronie zlepieńców oraz warstwy kredowej z marglami po lewej stronie zbocza są utwory czwartorzędowe - rumosz skalny, a po prawej stronie z czwartorzędu piaski, żwiry i muł rzeczny. W centralnej części przekroju pionowo przez warstwy przechodzi bazalt z neogenu. Następnie przerywanymi liniami pionowymi zaznaczono uskok. Za uskokiem po prawej stronie są skały metamorficzne, w tym zieleńce z kambru. Następnie za nimi po prawej stronie zaznaczono Bóbr, w górnej części są czwartorzędowe piaski, żwiry i muł rzeczny.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
R1Rejq6BEXxt1
(Uzupełnij).
Polecenie 5

Rozwiąż ćwiczenie, wybierając właściwe dokończenie zdania.

R17jT752KOBAl
Jeżeli przy wykonaniu odwiertu sięgającego do poziomu wód wgłębnych nie obserwuje się podnoszenia lub wypływu wody na powierzchnię, świadczy to o: Możliwe odpowiedzi: 1. występowaniu wód podziemnych o zwierciadle napiętym., 2. występowaniu wód podziemnych o zwierciadle swobodnym., 3. braku wody w warstwie wodonośnej.