Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑lime

Liście pułapkowe

RtnPk39MFU1TD1
Grafika przedstawia muchołówkę (Dionaea). Jej organem chwytającym są szybko zamykające się dwie części blaszki liścia pułapkowego. Wnętrze liści pokryte jest słodkim nektarem, który wabi owady. U dzbanecznika, (Nepenthes) przedstawionego po prawej stronie grafiki, kształt liści pułapkowych uniemożliwia złapanemu owadowi wydostanie się. Wnętrze pułapki wypełnione jest płynem trawiennym, w którym owady się rozkładają. Dzięki obecności wieczka woda deszczowa, która mogłaby rozcieńczyć ciecz trawienną, nie dostaje się do środka liścia. Obrzeże liścia pokryte jest śliską, zwabiającą owady substancją.
Źródło: Blondinrikard Fröberg, Wikimedia Commons, Flickr, licencja: CC BY-SA 2.5.
11
Polecenie 1
R1Ywhq247O60i
(Uzupełnij).
Polecenie 1
RfazA7nijsfSk
Wskaż różnice i podobieństwa w budowie liści pułapkowych muchołówki oraz dzbanecznika i omów przystosowania obu roślin do chwytania owadów. (Uzupełnij).
11
Polecenie 2
ReS6LhOQnnP6f
Wyjaśnij mechanizm zamykania się liści u muchołówki (Dionaea) indukowany czynnikami mechanicznymi i chemicznymi oraz wskaż jego nazwę. (Uzupełnij).
11
Polecenie 3
R1db0jaQO1jSF
Wyjaśnij zależność występowania liści pułapkowych u roślin mięsożernych od zasiedlanego przez nie środowiska. (Uzupełnij).