Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑azure

Pęcherz pławny u karpiowatych

RLir63TJgZ4dN1
Grafika interaktywna przedstawia kontur ciała ryby w przekroju. Wewnątrz zaznaczony jest: 1. Narząd (aparat) Webera - rodzaj narządu usprawniającego (wspomagającego) narząd słuchu spotykany u niektórych ryb (np. karpiowatych i sumowatych). Służy do przekazywania drgań pęcherza pławnego wywoływanych przez dźwięki wysokiej częstotliwości do ucha wewnętrznego. Aparat Webera znajduje się wewnątrz tułowia ryby. Składa się on z szeregu elementów kostnych i więzadeł przedniego odcinka 4–5 zrośniętych kręgów, łączących pęcherz pławny z uchem wewnętrznym. 2. Komora przednia pęcherza pławnego. Położona jest ona w przedniej części przewodu pokarmowego. 3. Przewód powietrzny (przewód pęcherza pławnego). Biegnie on od pęcherza pławnego do głowy ryby. 4. Komora tylna pęcherza pławnego. Położona jest ona w tylnej części przewodu pokarmowego.
Budowa pęcherza pławnego ryb.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑azure

Funkcjonowanie pęcherza pławnego

R6KNfPsCbCA8v1
Grafika przedstawia trzy ryby (oznaczone cyframi 1, 2 i 3 ) na różnych poziomach zanurzenia w wodzie oraz o różnych rozmiarach pęcherza pławnego. Do pęcherza pławnego każdej z trzech ryb doprowadzona jest biała strzałka, przy której znajduje się opis funkcji pęcherza pławnego. Ryba pierwsza: Pęcherz pławny ryby pierwszej, znajdującej się na średnim poziomie zanurzenia jest najgrubszy. Jest on błoniastym workiem występującym u wielu gatunków ryb. Pełni funkcję narządu hydrostatycznego. Pozwala na regulowanie stopnia zanurzenia bez utraty energii. Wypełnia go mieszanina gazów (głównie azotu, tlenu i dwutlenku węgla). Ryba druga: U ryby drugiej, zanurzonej najniżej pęcherz ma formę długiej, cienkiej linii. Usuwanie gazów z pęcherza pławnego u ryb zamkniętopęcherzowych następuje przez wyprowadzenie ich do obiegu krwi i wydalenie przez skrzela oraz skórę, doprowadza do zmniejszenia objętości pęcherza pławnego. Skutkuje to zwiększeniem ciężaru właściwego ryby, która może pływać bliżej dna. U ryb otwartopęcherzowych ilość gazu regulowana jest przez przewód łączący pęcherz pławny z przełykiem. U ryb zamkniętopęcherzowych odbywa się to przez łączący pęcherz pławny z naczyniami krwionośnymi otwór owalny. Ryba trzecia: U ryby oznaczonej cyfrą trzy, płynącej tuż przy powierzchni wody pęcherz pławny jest podłużny i ma średnią grubość. Wprowadzanie gazów do pęcherza ryb zamkniętopęcherzowych odbywa się poprzez gruczoły gazowe – zwiększenie objętości pęcherza skutkuje zmniejszeniem ciężaru właściwego ryby i sprawia, że może ona pływać bliżej powierzchni. U ryb otwartopęcherzowych ilość gazu regulowana jest przez przewód łączący pęcherz pławny z przełykiem.
Funkcjonowanie pęcherza pławnego.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 1
RHGp1vGoqNTNS
Przeanalizuj grafikę interaktywną i opisz mechanizm działania pęcherza pławnego. (Uzupełnij).
RoTelYAvmyWH6
Zapoznaj się opisem grafiki interaktywnej i wyjaśnij mechanizm działania pęcherza pławnego jako narządu hydrostatycznego oraz rezonatora. (Uzupełnij).
Polecenie 2
Re4zHWZfE8Q56
Zastanów się, czy pęcherz pławny występuje u wszystkich ryb. Odpowiedź uzasadnij. (Uzupełnij).
RzDQG4J7yZqus
Na podstawie opisu grafiki oraz własnej wiedzy wyjaśnij, dlaczego ryby szybko pływające oraz przydenne nie mają pęcherza pławnego. (Uzupełnij).