Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Poniżej przedstawiono grafikę interaktywną dotyczącą warunków wpływających na formowanie się mierzei. Wykonaj poniższe polecenie, posługując się igłą magnetyczną i wyborem siły wiatru.

Polecenie 1

Sformułuj prawidłowości dotyczące powstawania mierzei.

RZd6mloubAnP6
(Uzupełnij).
Polecenie 2

Na podstawie grafiki interaktywnej zdecyduj, jak prędkość wiatru wpływa na szybkość tworzenia się mierzei, uzasadnij swoją wypowiedź.

R82WDcyQInvgc
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.

Powstawanie mierzei 1

Zaznaczaj pola, aby poznać warunki wpływające na formowanie się mierzei.

R9GiTCuwxhEWp1
Symulacja interaktywna przedstawia mechanizm powstawania mierzei. Na obrazku przedstawione morze, które łączy się z plażą. W lewym górnym rogu obrazka znajduje się róża kierunków wskazująca, gdzie jest północ, południe, wschód, zachód oraz kierunki pośrednie. W lewym dolnym rogu znajdują się napisy: PRĘDKOŚĆ WIATRU, oraz możliwe do zaznaczenia trzy opcje: SZTORM, UMIARKOWANY i SŁABY. Po zaznaczeniu opcji SZTORM na powierzchni morza pojawiają się symbole skłębionych fal oraz odchodząca od lądu wąska mierzeja, która pod wpływem tych fal zostaje podzielona na mniejsze wysepki. Gdy zaznaczy się opcję UMIARKOWANY, na powierzchni morza pojawiają się mniejsze fale, a od lądu z wolna zaczyna się tworzyć i wydłużać mierzeja, która ma ciągłą strukturę i jest dłuższa, niż poprzednio utworzona. Gdy z kolei zaznaczy się opcję SŁABY, fale przemieszczają się powoli w kierunku lądu i z wody wynurzają się wysepki, które łączą się w długą i grubą mierzeję. Na jej powierzchni wyrasta roślinność.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.