Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Porównaj powstawanie gór fałdowych w strefie subdukcji i strefie kolizji. Wskaż cechy wspólne.

RD16QyVzGRYT5
(Uzupełnij).
Polecenie 2

Opisz zjawiska współwystępujące podczas wypiętrzania gór fałdowych.

Rfy0Fa53ilF3A
(Uzupełnij).
R7XjTsaHTtyrv
Ilustracja przedstawia strefę kolizji - zderzenie dwóch płyt kontynentalnych: 1. Prądy konwekcyjne W półplastycznej astenosferze płaszcza Ziemi zachodzi konwekcja, która jest wywołana nagrzewaniem się materii w jądrze Ziemi. W wyniku tego zjawiska dochodzi do wznoszenia się nagrzanej magmy. Po ochłodzeniu magma wędruje ku dołowi, a na jej miejsce wstępuje nagrzany strumień tej materii. W wyniku tego procesu dochodzi do występowania komórek konwekcyjnych, które przyczyniają się do ruchu płyt litosfery., 2. Ruch płyt litosfery Ruch płyt litosfery oraz ich kierunek napędzany jest przez prądy konwekcyjne w astenosferze, Dochodzi do ich kolizji, przemieszczania się (kilka centymetrów na rok), wypiętrzania, wulkanizmu i diastrofizmu., 3. Wypiętrzanie gór fałdowych W wyniku kolizji płyt litosfery w strefie subdukcji dochodzi do zdeponowania materiału osadowego oraz jego wypiętrzenia. W wyniku kolizji płyt zachodzą również zjawiska sejsmiczne na Ziemi oraz magmatyzm, co skutkuje tworzeniem się skał magmowych.
RnS2ok2SUv2UG
Ilustracja przedstawia strefę subdukcji - wsuwanie się płyty oceanicznej pod płytę kontynentalną: 1. Prądy konwekcyjne W płaszczu Ziemi, w półplastycznej astenosferze zachodzi konwekcja, która jest wywołana nagrzewaniem się materii w jądrze Ziemi. W wyniku tego zjawiska dochodzi do wznoszenia się nagrzanej magmy. Po ochłodzeniu magma wędruje ku dołowi, a na jej miejsce wstępuje nagrzany strumień tej materii. W wyniku tego procesu dochodzi do występowania komórek konwekcyjnych, które przyczyniają się do ruchu płyt litosfery., 2. Ruch płyt litosfery Ruch płyt litosfery oraz ich kierunek napędzany jest przez prądy konwekcyjne w astenosferze. Dochodzi do ich kolizji, przemieszczania się (kilka centymetrów na rok), wypiętrzania, wulkanizmu i diastrofizmu., 3. Wypiętrzanie gór fałdowych W wyniku kolizji płyt litosfery w strefie subdukcji dochodzi do zdeponowania materiału osadowego oraz jego wypiętrzenia. W wyniku kolizji płyt zachodzą również zjawiska sejsmiczne na Ziemi oraz magmatyzm, co skutkuje tworzeniem się skał magmowych.