bg‑green

Tkanki okrywające pierwotne – epiderma i ryzoderma

Rv81P8eFnIbBc1
Fotografia mikroskopowa przedstawia fragment przekroju poprzecznego przez liść rośliny lądowej. Wierzchnia warstwa liścia to ciągła, różowa linia. Umieszczona jest na niej cyfra 1 z podpisem kutykula. Poniżej znajdują się zgrubienia ściany komórkowej opatrzone cyfrą 3. Dalej w głąb występuje warstwa zbliżonych do prostokąta, nieregularny komórek, które opatrzone są cyfrą 3 i podpisem epiderma. Pod spodem znajduje się warstwa podłużnych, ustawionych pionowo komórek, znajdujących się w nieregularnych rzędach. Podpisane są jako miękisz asymilacyjny i oznaczone cyfrą 4.
Fragment przekroju poprzecznego przez liść rośliny lądowej.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.
R1ZOtGkjG461g1
Zdjęcie przedstawia fragment przekroju poprzecznego przez korzeń ziemniaka. Na spodzie wycinka widoczne są nieregularne, przylegające do siebie komórki opatrzone cyfrą 3 i podpisem KORA PIERWOTNA. Na wierzchu znajduje się warstwa mniejszych, zbitych, tworzących jednolitą strukturę komórek z podpisem ryzoderma i cyfrą 2. Od ryzodermy odchodzą w górę półprzezroczyste, cienkie przewody z cyfrą 1 i podpisem włośnik.
Fragment przekroju poprzecznego przez korzeń ziemniaka
Źródło: Micropix, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Polecenie 1
RzE4CEglBKglV
Zapoznaj się z grafikami interaktywnymi, a następnie wskaż dwa podobieństwa i dwie różnice między epidermą i ryzodermą. (Uzupełnij).
1
Polecenie 2
R8XuzXjSHpN70
Opisz, poprzez jakie mechanizmy epiderma chroni roślinę przed wysychaniem. (Uzupełnij).
1
Polecenie 3
RE7M9UMi62qw7
Wyjaśnij, jaką rolę odgrywają włośniki w transporcie wody. (Uzupełnij).