Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Grafika przedstawia schemat powstawania Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Zawiera także informacje o dystrybucji cząstek tworzyw sztucznych w wodach. Po naciśnięciu na oznaczenie cyfrowe uzyskasz dodatkowe informacje. Przeanalizuj grafikę i wykonaj polecenia.

Grafika przedstawia schemat powstawania Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Zawiera także informacje o dystrybucji cząstek tworzyw sztucznych w wodach. Po naciśnięciu na oznaczenie cyfrowe uzyskasz dodatkowe informacje. Przeanalizuj opis grafiki i wykonaj polecenia.

R18F5VpVCwPWG1
Schemat przedstawia powstawanie Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci. Z lewej strony znajdują się nadwodne zabudowania oraz palmy. 43% cząstek w zatoce tonie a 57% pływa. Następnie 97% cząstek jest wyrzucanych na brzeg a 3% pozostaje na powierzchni. 67% z nich recyrkuluje a 33% jest zmywane z brzegu. Gromadzą się w morzu. 1. Naukowcy z fundacji The Ocean Cleanup szacują, że co roku od 1,15 do 2,41 miliona ton plastiku wpływa do oceanu z dopływem rzecznym. Cząstki, których gęstość jest większa od gęstości wody, toną (43%) - opadają na dno blisko linii brzegowej, w strefie szelfu. Przeważają w nich mega i makrocząstki. Natomiast cząstki o małej gęstości są unoszone przez fale (57%) i dryfują w postaci zawiesiny., 2. Przeważająca część zawieszonych w wodzie cząstek jest wyrzucana przez fale na brzeg (97%), gdzie trwale kończy etap morskiej wędrówki; pozostała część (3%) pozostaje w wodzie, utrzymując się na jej powierzchni lub dryfując w postaci zawiesiny., 3. Cząstki zawarte w wodzie podlegają procesom recyrkulacji (67%), to znaczy są przez fale osadzane na brzegu i zmywane do morza. Ten cykl powtarza się wielokrotnie i powoduje, że cząstki utrzymują się blisko brzegu, bowiem o ich transporcie decydują na ogół prądy przybrzeżne. Jeżeli jednak wraz z prądami morskimi trafią na pełne morze do strefy zamkniętej (wirowej) cyrkulacji prądów morskich, formują śródoceaniczną plamę odpadów.
Źródło: Englishquare sp. z o.o, licencja: CC BY 3.0.

Zapoznaj się z grafiką interaktywną i wykonaj polecenia.

Polecenie 1

Omów proces powstawania Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci; scharakteryzuj jego poszczególne etapy.

RlEz04WeK5Kon
(Uzupełnij).
Polecenie 2

Wiedząc, na czym polega proces powstawania Wielkiej Pacyficznej Plamy Śmieci, określ działania, które można podjąć w celu ograniczenia (a może nawet likwidacji) tego zjawiska.

Rl26ibXEeP4Jf
(Uzupełnij).