Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RNNtDhkKcqhI5
Ilustracja przedstawia czarną tablicę, na której kredą narysowane są dwie poziome proste X jedna nad drugą. Prosta położona wyżej ma zaznaczone kolejne wyrazy ciągu od lewej: a 1, a 2, a 3 i tak dalej aż do punktu czerwonego opisanego jako g. Prosta poniżej również ma zaznaczone elementy ciągu, ale od prawej kolejne wyrazy b 1, b 2, i tak dalej aż do położonego po lewej stronie czerwonego punktu g oznaczającego granicę.

Granica ciągu nieskończonego

Źródło: Gromar Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Jedną z podstawowych własności ciągu zbieżnego jest posiadanie przez niego granicy. Obecnie stosowana definicja granicy ciągu została podana niezależnie przez dwóch matematyków. Pierwszym z nich był pochodzący z Czech Bernard Bolzano, który podał definicję granicy w roku 1816 w publikacji Der binomische Lehrsatz. Drugim był Francuz Augustin Louis Cauchy (Cours d’analyse, 1821).

Twoje cele
  • Poznasz definicję granicy ciągu zbieżnego.

  • Poznasz przykłady ciągów posiadających granice.

  • Zrozumiesz w jaki sposób definicja granicy ciągu powiązana jest z pojęciem otoczenia punktu.