Polecenie 1

Zapoznaj się z ilustracją interaktywną i opisz symbole, które widnieją na obrazie Siedem faz życia kobiety.

R1BL6Q6PRAfJV
(Uzupełnij).
Polecenie 2

Powiąż ze sobą elegię O sobie samym do potomności Klemensa Janickiego z obrazem Siedem faz życia kobiety. Opisz tę analogię.

R1JKKMgdpDuxi
(Uzupełnij).
Rps4IgIx5VtyX1
Ilustracja interaktywna przedstawia kobietę w różnych etapach życia: w dzieciństwie, młodości, u progu dorosłości, w dorosłości, w dojrzałej dorosłości ukazującej doświadczenie, starości oraz na jesieni życia. Postacie od najmłodszej po najstarszą przedstawione są od lewej do prawej strony. Dzieło to zwraca uwagę przede wszystkim na okres od wczesnej młodości do starości. Postacie kobiet są nagie, mają podkreślone kobiece kształty, które zmieniają się wraz z mijającym czasem. U ich stóp siedzi małe dziecko, symbolizujące dzieciństwo, i trzyma w dłoniach korale, tuż obok niego siedzi kolorowy ptak. Przed nim leży gałązka z czerwonymi owocami. Opis punktów znajdujących się na ilustracji: 1. Artyści renesansu dostrzegali w otaczającym świecie nie tylko piękno i harmonię, lecz także jego zmienną, niespokojną naturę. Obok dzieł będących pochwałą świata zmysłowego pojawiają się takie, które mówią o przemijaniu i śmierci., 2. Hans Baldung, Portret 29-latka (prawdopodobnie autoportret), domena publiczna. Obraz przedstawia portret młodego mężczyzny. Jego twarz jest pociągła, włosy krótkie, ciemne. Mężczyzna ma wąsy i brodę. Ubrany jest w obszerną szatę, spod której wystaje koszula.

Artystą, który z upodobaniem malował obrazy o tematyce egzystencjalnej, był niemiecki malarz Hans Baldung zwany Grien (1484–1545)., 3. Na obrazie Baldunga widzimy siedem kobiet (siedem wcieleń tej samej kobiety) – zostały one umieszczone w trzech planach. Postacie kobiet – wszystkie poza postacią dziecka – są praktycznie nagie. Młode kobiety okrywają delikatnie białe szaty – szaty czarne zakrywają starzejące się ciała. W tle widać błękitne niebo i krzew. Na pierwszym planie – u dołu – malarz umieścił papugę, która stanowi symbol biblijnej Ewy, a także symbol długowieczności. Przedstawienie kobiety w siedmiu okresach jej życia także ma wymowę symboliczną. Liczba siedem może stanowić nawiązanie do stworzenia świata opisanego w Starym Testamencie. Kobiety spozycjonowane są od najmłodszej do najstarszej., 4. Najstarsza z przedstawionych postaci – być może to już wizerunek kobiety umarłej albo też samej śmierci – jest ukryta na drugim planie, „za plecami” młodych kobiet. Kobiety młode stoją na trawie, a starzejące się – na kamiennej drodze. Trawa i jasne szaty nadają lekkość wizerunkowi wczesnych etapów życia. Czerń i kamień symbolizują ciężar zbliżającej się śmierci. Postać kobiety czwartej od lewej strony przypomina sposób obrazowania bogini Wenus – znajduje się na etapie życia, który bywa określany jako „kwiecie wieku”. Postacie w czarnych draperiach symbolizują starość i nadchodzący koniec., 5. Poprzez ukazanie aktu kobiecego w połączeniu z motywem przemijania pragnął Grien wyrazić odwieczną prawdę o jedności życia i śmierci.
Hans Baldung, Siedem faz życia kobiety (1544)
Źródło: Wikimedia Commons, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.