Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Odpowiedz na pytania: Jakie były konsekwencje polskiego mesjanizmu? Czy jego wpływ widoczny jest w wydarzeniach historycznych, światopoglądzie Polaków? Co nam zostało z mesjanizmu do dziś?

RwMlDxIrIjdCq
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
R3L032DMJMyFp1
Ilustracja interaktywna. Zdjęcie przedstawia płonące świece. W tle znajduje się niewyraźny, ukrzyżowany Chrystus. Elementy ilustracji interaktywnej: 1. Mesjanizm to wiara w nadejście Mesjasza, który zbawi świat. Źródło: Englishsquare.pl sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.obrazek1Licencja: domena publiczna, Wikimedia Commons.
Michaił Niestierow, Święta Ruś, 1914. Obraz przedstawia Chrystusa z aureolą, za którymi stoją trzy postaci również z aureolą. Przed Chrystusem klęczy i stoi grupa ludzi. Są to kobiety, dzieci i starzec. W tle obrazu znajduje się zaśnieżony krajobraz. 2. Źródło: Englishsquare.pl sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Mesjaszem mogła być namaszczona przez Boga jednostka lub też zbiorowość (np. naród wybrany). W ideach mesjanistycznych rozwijających się w XIX w. zbawienie świata rozumiano jako mające nadejść w bliskiej przyszłości odrodzenie duchowe i szczęśliwą przemianę ludzkości.obrazek1Licencja: Zorro2212, CC BY-SA 3.0., Wikimedia Commons.
Samuel Hirszenberg, Szkoła talmudystów, 1887. Obraz przedstawia pięciu mężczyzn. Mężczyźni siedzą przy stole nad otwartymi księgami. Mają zmęczone wyrazy twarzy. Jeden z mężczyzn śpi oparty o księgę. Do pomieszczenia dochodzi światło z okna po prawej stronie. Okno zakryte jest biało-czerwoną zasłoną. 3. Źródło: Englishsquare.pl sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Specyficzny mesjanizm polski miano narodu wybranego przyznawał Słowianom bądź konkretnie Polakom, predestynowanym do tej roli z powodu cierpień związanych z utratą niepodległości. obrazek2Licencja: domena publiczna, Wikimedia Commons.
Jan Matejko, Rejtan—Upadek Polski, 1866. Obraz przedstawia scenę zbiorową we wnętrzu Sejmu. Po prawej stronie na podłodze leży mężczyzna, który rozdziera koszulę i blokuje drzwi, za którymi stoją żołnierze. Po lewej stronie stoi grupa mężczyzn. Jeden z nich wskazuje palcem na drzwi. Pod grupą leży przewrócone krzesło. Z tyłu na loży siedzi mężczyzna otoczony dwiema kobietami. 4. Źródło: Englishsquare.pl sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.

W literaturze romantycznej najpełniejszą postać tej idei odnajdujemy w Księgach narodu i pielgrzymstwa polskiego. Mickiewicz, podobnie jak Hegel, uznał, że dzieje ludzkości to droga ku wolności. Wprawdzie wolność tę ludzie bezmyślnie utracili, lecz — za sprawą cierpienia spowodowanego udręką rozbiorów (analogia do ukrzyżowania Chrystusa) oraz dzięki swym szczególnym predyspozycjom duchowym — przywrócą ją wszystkim Polacy.
obrazek4Licencja: domena publiczna, Wikimedia Commons.
Witold Pruszkowski, Wizja, 1890. Obraz przedstawia niewyraźną grupę ludzi, które kroczy pod przewodnictwem błyszczącej postaci w złotej koronie. 5. Józef Maria Hoene—Wroński Źródło: Englishsquare.pl sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.obrazek3Licencja: domena publiczna, Wikimedia Commons.

Do filozofii polskiej pojęcie mesjanizmu wprowadził Józef Maria Hoene—Wroński. Twierdził, że powołaniem ludzkości jest zjednoczenie przeciwieństw, które wyłoniły się w obrębie absolutu, a zwłaszcza zjednoczenie dobra i prawdy oraz religii i nauki. Zjednoczenie to dokona się na gruncie filozofii pełniącej funkcję Mesjasza: dzięki niej ludzkość wkroczy w okres szczęśliwości., 6. Źródło: Englishsquare.pl sp. z o. o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Idee mesjanistyczne były także obecne u wielu innych polskich filozofów, m.in. Augusta Cieszkowskiego i Bronisława Trentowskiego — ich zdaniem narody słowiańskie posiadają szczególną władzę poznawczą lub duchową, za sprawą której ludzkość będzie w stanie osiągnąć duchowe spełnienie i ostateczną samowiedzę. Obraz przedstawia portret starszego, łysawego mężczyzny. Portret ma owalny kształt i znajduje się w bogato zdobionej drewnianej ramie.
Źródło ilustracji: Pixabay, domena publiczna.
Polecenie 2

Odpowiedz na pytanie, jakie wydarzenia historyczne przyczyniły się do powstania idei mesjanizmu na polskim gruncie? Przypomnij sobie dzieła polskich romantyków i opisz dwa przykłady realizacji motywu mesjanistycznego z lektur obowiązkowych z języka polskiego.

RF5gyNH4M0zat
(Uzupełnij).
RrpTzmnqXcew9
Ćwiczenie 1
Zaznacz, które z poniższych stwierdzeń są zgodne z ideą mesjanizmu. Możliwe odpowiedzi: 1. Mesjaszem może być tylko wybrana przez Boga jednostka., 2. Zbawienie świata oznaczało uwolnienie wszystkich ludzi od trudów codziennego życia., 3. Nadejście Mesjasza oznacza: wolność, szczęśliwość i odrodzenie duchowe., 4. Idea mesjanizmu była zgodna z myślą Hegla o dziejach ludzkości., 5. Tym, co predestynuje Polaków do roli Mesjasza, jest cierpienie związane z utratą wolności.
1
Ćwiczenie 2

Wyjaśnij, jakie były najważniejsze elementy polskiego mesjanizmu?

RfHN1obAWTLQU
(Uzupełnij).